Výstava iMucha ukáže Slovanskou epopej v pohybu

foto Výstava malíře Alfonse Muchy nazvaná iMucha byla zahájena 20. srpna 2020 v Obecním domě v Praze. Její součástí je i ozvučená Slovanská epopej (na snímku).

Praha - Rozpohybované digitalizované plakáty malíře Alfonse Muchy či ozvučenou Slovanskou epopej představí výstava iMucha v Obecním domě. Nejrozsáhlejší sbírka děl secesního malíře nashromážděná tenistou Ivanem Lendlem se do Obecního domu vrátí po sedmi letech, tentokrát částečně digitalizovaná a rozšířená o další díla. Dnes to na tiskové konferenci řekli autoři výstavy, která začne 21. srpna a trvat bude minimálně rok.

Fotogalerie

Výstava sbírky obohacené o asi 70 nových děl ukáže například rozpohybovanou a ozvučenou Slovanskou epopej. "Bude možné zhlédnout monumentálně zvětšené strhující detaily z tohoto dvacetidílného souboru," uvedl kurátor výstavy Karel Srp. Mezi rozpohybovanými Muchovými obrazy, o jejichž digitalizaci se postaral člen skupiny Lucie Michal Dvořák, budou i Muchovy plakáty. "Před sedmi lety jsme chtěli prezentovat pouze plakáty a sbírku, nyní mi šlo o to vytvořit z celé výstavy zážitek," vysvětlil svůj záměr Srp.  

Mezi asi 220 díly uvidí návštěvníci například obraz z roku 1889 s názvem Modlitba, jedno z nejstarších Muchových děl, či malířovu skicu k vitráži v kapli sv. Víta a zmenšenou repliku vitráže. "Návštěvníci uvidí prosvětlenou repliku, jako by byli v kostele," dodal autor výstavy Richard Fuxa.

Na návštěvníky promluví i digitalizovaná postava Alfonse Muchy namluvená Jiřím Dvořákem. V anglickém znění propůjčil Muchovi svůj hlas jeden z představitelů Jamese Bonda, americký herec Pierce Brosnan. Jak dlouho výstava v Obecním domě bude, se ještě neví, podle Srpa by to měl být minimálně jeden rok.

Výstava je jednou ze tří částí projektu iMucha, který kromě výstavy nabídne multimediální projekci a show. O té už dříve ČTK informovali její pořadatelé, kteří ji v důsledku dopadů pandemie koronaviru přesunuli z října na 19. května příštího roku, show se odehraje v O2 Universum.

I když Muchovy plakáty má ve svých sbírkách řada institucí, ta shromážděná Lendlem je výjimečná svojí uceleností. Některé z plakátů nejsou známy ve světě ani ve třech exemplářích, jiné dokonce existují pouze v jednom, které jsou součástí této kolekce. V roce 2013 byla Muchova výstava v Obecním domě s návštěvností 185.000 diváků nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění v daném roce. V dalších letech byla sbírka vystavena například v Ženevě, New Yorku či Soulu, celkem ji podle Fuxy vidělo přes půl milionů lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď