Do Národního muzea proudí třetí den po sobě tisíce lidí

foto Čekající zástupy návštěvníků, kteří si přišli 30. října 2018 prohlédnout zrekonstruované Národní muzeum.

Praha - Historickou budovu Národního muzea od jejího nedělního otevření denně navštěvuje několik tisíc lidí. Ti, kteří ve frontě stáli dnes odpoledne, ČTK řekli, že čekají přibližně hodinu. Služba u vchodu je pak dovnitř pouští po skupinkách. Čekající venku, kterých bylo po 14:00 několik desítek, dostávají teplé nápoje. Vstup do muzea, které se 28. října návštěvníkům částečně otevřelo po sedmi letech, je zdarma až do konce roku.

"Zájem je veliký, mimo jiné předpokládáme i kvůli podzimním prázdninám. S ohledem na velký počet lidí prosíme návštěvníky o trpělivost. Vše probíhá bez problémů," sdělila dnes ČTK mluvčí muzea Kristina Kvapilová. Kromě opravených interiérů mohou první návštěvníci vidět dvě velké výstavy.

Budova dominující Václavskému náměstí se opravovala přes tři roky, ale uzavřena byla od roku 2011. Rekonstrukce národní kulturní památky patřila k nejrozsáhlejším a nejnáročnějším svého druhu a přišla na 1,8 miliardy korun. Historická budova muzea na Václavském náměstí je zatím otevřena částečně u příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa. Stálé expozice včetně přírodovědných s oblíbenou velrybou, plejtvákem myšokem, se otevřou v příštím roce.

Lidé zatím v Národním muzeu uvidí část interiérů a dvě velké výstavy. Částečný provoz zahájila Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava, mapující klíčové okamžiky 20. století. Poprvé jsou na ní pohromadě důležité dokumenty, které vznik a existenci republiky ovlivnily, jako Pittsburská dohoda, mnichovská dohoda či vídeňská arbitráž. Výstava 2 x 100 pak představuje 200 nejvzácnějších exponátů muzea a připomene 200. výročí založení instituce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď