Do mýdel zakonzervovala umělkyně archivní materiál spojený s ústeckou továrnou

foto Portugalská umělkyně Ana de Almeida vystavuje archivní materiál spojený s továrnou v ústeckém Střekově (Schichtovy závody, později  přejmenované na Setuzu) adjustovaný do ručně vyráběných mýdel na výstavě s názvem Z tuku a mýdla v Domě umění Ústí nad Labem. Snímek je z 24. listopadu 2021.

Ústí nad Labem - Do mýdel zakonzervovala umělkyně Ana de Almeida archivní materiál spojený s továrnou v ústecké čtvrti Střekov. V ručně vyrobených kostkách jsou části fotografií, recepty, dokumenty, reklamy spojené s továrnou proslavenou mýdlem s jelenem, kterou založil průmyslník Johann Schicht. Artefakty mohou vidět návštěvníci výstavy v Domě umění do 30. prosince.

Fotogalerie

Umělkyně s českou a portugalskou národností žije a pracuje ve Vídni. Výstava Z tuku a města vznikla na základě jejího výzkumu, který v létě podnikla v Ústí nad Labem. Vytvořila sto mýdel. "Nejvýraznějším prvkem jejího uměleckého přístupu je samotná destrukce archivního materiálu. Tím, že ho umělkyně stříhá, deformuje a vytváří fragmenty. Zároveň jsou však archiválie zakonzervovány do trvanlivého materiálu," uvedla kurátorka výstavy Barbora Hájková.

Továrna na Střekově přes sto let ovlivňuje strukturu města i kvalitu života jeho obyvatel s pozitivními i negativními dopady. Johann Schicht a jeho potomci vybudovali ve městě občanskou vybavenost, polikliniku, lázně, jesle, knihovnu a pro své zaměstnance domy. Po zestátnění podniku pokračovala výroba i organizovaný společenský život pracovníků. Po privatizaci podniku v 90. letech minulého století provoz postupně zanikal. "Ana de Almeida prezentuje v artefaktech továrnu se všemi jejími sociálními, architektonickými i historickými aspekty uvnitř mýdel," uvedla Hájková.

V mýdlech jsou fotografie z výročních zpráv, filmové pásy, originální reklamy a další tiskové materiály spojené s marketingem výrobků, kopie Schichtovy kuchařské knihy, originály upomínkových předmětů či suť ze zbourané budovy.

fir kš

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď