Do muzea Špitálek ve Frýdlantu se vrátila zrestaurovaná Pieta

foto Jiří Leubner, který má na starosti odbornou instalaci exponátu, sundavá papírové výplně ze zrestaurovaného sousoší Piety, které se 22. prosince 2020 vrátilo do muzea Špitálek ve Frýdlantu na Liberecku. Záchrana cenné dřevěné plastiky, jejíž základ pochází z 15. století, přišla zhruba na milion korun a přispělo na ni ministerstvo kultury. Polychromovaná pozdně gotická socha byla z části ohořelá a značně zdevastovaná, restaurátorka na ní pracovala dlouhé měsíce. Vrátí se na původní místo do kaple a návštěvníci ji uvidí, až se muzeum v nové sezoně otevře.

Frýdlant (Liberecko) - Zrestaurované sousoší Piety se dnes vrátilo do muzea Špitálek ve Frýdlantu na Liberecku. Záchrana cenné dřevěné plastiky, jejíž základ pochází z 15. století, přišla zhruba na milion korun a přispělo na ni ministerstvo kultury. Polychromovaná pozdně gotická socha byla zčásti ohořelá a značně zdevastovaná, restaurátorka na ní pracovala dlouhé měsíce. Vrátí se do kaple a návštěvníci ji uvidí, až se muzeum v nové sezoně otevře, řekla dnes ČTK vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Frýdlantu Iva Beranová.

Fotogalerie

Půl druhého metru vysoké sousoší Pieta znázorňuje Marii, která oplakává svého ukřižovaného syna Ježíše po sejmutí z kříže. Je to jeden z nejčastějších tradičních způsobů zobrazení křesťanského boha. Výjev je spojený se svátkem Velikonoc, kdy byl Ježíš ukřižován, pochován a vstal z mrtvých. Ve Frýdlantu není jediná, další, pískovcové sousoší Piety, stojí v Okružní ulici. Jde o cennou barokní památku neznámého autora.

Dřevěná gotická plastika ale patří do kaple Špitálku, původně ji mělo ve svých sbírkách městské muzeum a vystavena byla v budově radnice. Při přípravě rekonstrukce někdejšího špitálu postaveného v roce 1561 se objevily informace o požáru, při němž byla socha poškozena. "Zjistili jsme, že ta socha tady stála, je tady vyfotografovaná, což nám zpřesnilo historii tohoto sbírkového předmětu," doplnila Beranová.

Bývalý špitál stojí na nároží ulic Míru a Kodešovy. Budova je součástí městské památkové zóny, kterou je centrum Frýdlantu od roku 1992. Stavbu špitálu financovali v 16. století měšťané, po třicetileté válce správu převzala šlechta. Současnou klasicistní podobu získala budova při přestavbě po požáru na konci 18. století. Špitál sloužil jako útulek pro nemocné, chudé a přestárlé, sociální funkci plnil donedávna. Ve druhé polovině 20. století v něm byl domov důchodců, pak sloužil jako ubytovna pro sociálně slabé.

Před deseti lety nechalo město špitál za 26 milionů zrekonstruovat a vzniklo v něm muzeum. K nejcennějším artefaktům Špitálku patří vedle Piety pozůstatky 500 let staré chlebové pece, které jsou součástí expozice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď