Do lánského zámku míří stovky návštěvníků, je mimořádně otevřený

foto V rámci oslav 100. výročí založení Československa byly od 6. září 2018 otevřeny po dva dny reprezentační prostory i park zámku Lány. Voják Hradní stráže stojí u zámeckého parku.

Lány (Kladensko) - Do lánského zámku dnes míří minimálně stovky návštěvníků, je mimořádně otevřený při příležitosti 100. výročí založení republiky. U vchodu se po 13:00, kdy se zámek otevřel veřejnosti, vytvořila desítky metrů dlouhá fronta. Počet příchozích překročil už necelou hodinu po otevření tisícovku, zjistila ČTK na místě. Naposledy byl zámek otevřený pro veřejnost v roce 2012.

Fotogalerie

Kromě reprezentačních prostor zámku, který je letním sídlem českých prezidentů, je dnes otevřený i park. Všichni musí projít bezpečnostní kontrolou u hlavní brány, prohlídky návštěvníky příliš nezdrží. Zámek je otevřený dnes do 18:00 a v pátek od 9:00 do 18:00.

"Chceme se podívat na zámek, protože jsme tam ještě v životě nebyli, jen ve skleníku," řekl ČTK Miroslav z Rakovníka, který po 13:00 čekal ve frontě u vchodu. Zajímají ho i prostory, které obývá prezident. "Proto jsme sem přijeli, abychom to viděli," dodal. Do Lán prý pravidelně nejezdí, jen při speciálních akcích podobných té dnešní.

V prostorech zámku jsou k vidění salony a místnosti, ve kterých prezident republiky přijímá významné české či zahraniční politiky, hostí státní návštěvy a pořádá důležitá setkání. Jsou to například společenský sál, Modrá jídelna či Žlutý salon, který jako audienční prostor využíval T. G. Masaryk.

Nedávno byl v lánském parku zrekonstruován palmový skleník z druhé poloviny 19. století. Návštěvníci v něm mohou do 1. listopadu zhlédnout výstavu o Masarykovi uspořádanou k letošnímu 100. výročí založení Československa.

Raně barokní zámek Lány z roku 1652 vznikl přestavbou původního renesančního zámku z roku 1592. Od roku 1918 je majetkem státu a před rokem 1921 byl upraven na letní sídlo prezidentů republiky. Tomuto účelu slouží i dnes. Zámek tvoří dominantu rozsáhlého parku, který vznikl teprve v polovině 19. století. Jako součást parku byl zřízen rybník, později také skleníky. Zámecký park navazuje na Lánskou oboru.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď