Do Kyjeva dorazila druhá zásilka americké vojenské pomoci

foto Ilustrační foto - Výcvik ukrajinských vojáků v městském parku v Kyjevě 22. ledna 2022.

Kyjev - Do Kyjeva dorazila druhá zásilka zbraní od Spojených států. Na twitteru o tom dnes večer informoval ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Jde o součást americké vojenské pomoci Ukrajině schválené v prosinci, která má hodnotu 200 milionů dolarů (4,3 miliardy Kč).

"Více než 80 tun zbraní k posílení obranyschopnosti Ukrajiny od našich přátel v USA! A to není konec," uvedl Reznikov na twitteru po příletu letounu s druhou zásilkou americké pomoci. Dodal, že náklad dorazil se spolehlivou ochranou psa. K příspěvku připojil dvě fotografie, na jedné z nich je zachycen kokršpaněl, který sedí na nákladu v letadle.

První zásilka americké vojenské pomoci o váze 90 tun dorazila na Ukrajinu v noci na sobotu.

Pomoc přišla jen několik dní poté, co ukrajinskou metropoli navštívil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Ten v Kyjevě mimo jiné uvedl, že Rusko může na Ukrajinu zaútočit v brzké době. Dodal nicméně, že pevně doufá, že ruský prezident Vladimir Putin bude spory kolem Ukrajiny řešit mírovou a diplomatickou cestou.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Moskva požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance. Washington naopak trvá na politice otevřených dveří NATO.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď