Do Kongresového centra Praha se po roce vrátí Mathieuová

foto Ilustrační foto - Francouzská šansoniérka Mireille Mathieuová vystoupila 8. března 2019 v pražském Kongresovém centru.

Praha - Do Prahy se dnes po roce vrátí legendární francouzská šansoniérka Mireille Mathieuová. Stejně jako loni bude mít v Kongresovém centru dva koncerty. Druhé vystoupení se uskuteční v neděli. Před rokem navíc zástupkyně šansonové školy zazpívala na večírku na Pražském hradě pořádaném na oslavu šesti let ve funkci prezidenta Miloše Zemana.

Nové koncerty odehraje Mathieuová před vyprodaným sálem s kapacitou přes 2700 míst s doprovodným orchestrem. Zazní nejznámější písně její dlouhé kariéry i z jejího posleního alba Mes Classiques, ve kterém nazpívala skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Johannese Brahmse nebo Giuseppe Verdiho ve speciálních aranžích. To vznikalo v České republice, ke dvěma písním natočila videoklip v prostorách Pražského hradu a Katedrály svatého Víta.

Po úmrtí Charlese Aznavoura je Mathieuová jednou z posledních zástupkyň slavné éry francouzského šansonu. Často bývá srovnávána s Edith Piaf. "Ona byla jedinečná, neopakovatelná. Já se snažím být jen sama sebou, nikoho neimitovat. Je pravda, že jsem ve svých začátcích přezpívávala její písničky, protože jsem neměla vlastní repertoár. Ale když jsem se zpívání začala věnovat profesionálně, chtěla jsem stát na vlastních nohou," uvedla Mathieuová loni v rozhovoru pro iDnes.

Do hudební historie se zapsala nejen interpretací svých písní, ale také typickým účesem, který se stal ve své době módním hitem. Spolupracovala s hvězdami jako Julio Iglesias, Frank Sinatra, Tom Jones, Paul Anka i s nedávno zesnulým Charlesem Aznavourem. Zpívala s Alexandrovci a stala se první západní zpěvačkou, která vystupovala v Číně. Oblíbená je v Rusku a v Německu a několikrát koncertovala i v socialistickém Československu. Poprvé se na českém území představila v roce 1967 na počátku své kariéry. "Už tehdy mě Praha zcela okouzlila, měla jsem dojem, že jde o úžasné město. Po těch letech mi ale připadá ještě nádhernější. Jezdím sem často, prakticky každý rok," podotkla loni.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď