Do KLDR přiletěl vysoký diplomat OSN

foto Do izolované Severní Koreje přicestoval na čtyřdenní návštěvu náměstek generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti Jeffrey Feltman (na snímku uprostřed).

New York - Náměstek generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti Jeffrey Feltman dnes přicestoval do Severní Koreje na čtyřdenní návštěvu. Feltmanova návštěva přichází v době vysokého napětí na Korejském poloostrově, které vyvolala série raketových a jaderných testů KLDR.

Naposledy byl vysoký představitel OSN na návštěvě v Severní Koreji v roce 2011, kdy do KLDR zavítala hlavní koordinátorka humanitární pomoci OSN Valerie Amosová. O rok dříve byl v Severní Koreji Feltmanův předchůdce Lynn Pascoe.

Feltman se během svého pobytu, který potrvá do pátku, v Severní Koreji sejde s ministrem zahraničí Ri Jong-hoem, jeho náměstkem Pak Mjong-kukem a také se zaměstnanci OSN, kteří v zemi působí. Do KLDR přijel na pozvání vlády v Pchjongjangu.

Agentura AP upozornila, že Feltman je nejvýše postaveným Američanem na sekretariátu OSN. Přestože Feltman dříve pracoval pro americké ministerstvo zahraničí, nereprezentuje v KLDR zájmy Spojených států, dodává agentura AP.

V poslední době si severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump vyměnili sérii urážek. Trump rovněž minulý měsíc oznámil, že Spojené státy vrátí Severní Koreu na seznam zemí podporujících terorismus, a vyzval ostatní vlády, aby s KLDR přerušily veškeré styky.

Rozhořčení Severní Koreje vyvolává rovněž právě probíhající rozsáhlé společné cvičení vojenského letectva USA a Jižní Koreje.

Severní Korea provedla v září svůj šestý a zatím nejsilnější jaderný test. Minulý týden Pchjongjang odpálil svou zřejmě nejpokročilejší balistickou raketu dlouhého doletu, o níž tvrdí, že dokáže zasáhnout celé území Spojených států.

V Severní Koreji působí šest agentur OSN s 50 zahraničními pracovníky, píše agentura AP.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 -1°C

Celá předpověď