Do kin se vrátí digitálně restaurovaný film Kouř

foto Ilustrační foto - Režisér Tomáš Vorel (na snímku z 31. června 2017).

Praha - Do českých kin se dnes vrací film Tomáše Vorla Kouř, který měl premiéru v roce 1991. Po téměř 30 letech prošel digitálním restaurováním a znovu ho budou moci vidět diváci na filmovém plátně v kinech po celé republice. ČTK to dnes sdělila Veronika Bokšteflová z Národního filmového archivu (NFA), který film ve spolupráci s Mezinárodním festivalem Karlovy Vary restauroval. Kouř je nemladším titulem, který se dosud v NFA dočkal digitálně restaurované podoby.

Několik generací diváků vnímalo Kouř jako rozvernou komedii - rytmikál totalitního věku. "Můžeme se na něj ale dívat i jako na svědectví o pozdním socialismu v Československu a zahlédnout i jeho temnější vrstvy, které jsou možná zrovna dnes aktuální," uvedl generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.

"Příčinou popularity Kouře jsou určitě pozoruhodné výkony herců a chytlavé parodie na osmdesátkové zombie disco, ale věřím, že se nové generace diváků dokážou dostat k některým postavám docela blízko. Digitální kina teď mohou předvést, že v Kouři nejde jen o jednoho stupidního Arnoštka," doplnil s odkazem na postavu dýdžeje ztvárněného Šimonem Cabanem.

Samotné digitalizaci předcházel průzkum v dochovaných filmových materiálech a písemných archiváliích. Jako výchozí materiál nakonec sloužil negativ obrazu a negativ zvuku, o které pečuje Národní filmový archiv, na výsledné podobě digitálního Kouře se s režisérem Tomášem Vorlem podílel také kameraman Martin Duba.

Kouř je 32. digitálně restaurovaným snímkem, který Národní filmový archiv distribuuje do kin v České republice i v zahraničí. Česká kinematografie získala nedávno s restaurovanými filmy několik úspěchů, například Daleká cesta byla oceněna na Berlinale 2020 či Extase jako nejlepší restaurovaný film na Benátském mezinárodním filmovém festivalu na podzim 2019. Dalším snímkem, který se bude restaurovat, bude pohádka S čerty nejsou žerty. V kinech se objeví v prosinci tohoto roku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď