Do hor přijely o víkendu lyžovat tisíce lidí, střediska rozšiřují provoz

foto Ilustrační foto - Lyžaři sjíždějí sjezdovku v krkonošském skiareálu Špindlerův Mlýn 11. prosince 2021.

Praha - Horská střediska v Česku navštívily o víkendu tisíce lyžařů. V sobotu si zejména v Čechách užili slunečné počasí, v neděli jim ale počasí příliš nepřálo. V Krkonoších foukal silný vítr, na Sněžce překonal rychlost 134 kilometrů v hodině, tedy i hranici orkánu. Provozovatelé lyžařských areálů plánují v příštích dnech díky avizovanému ochlazení opět spustit sněžná děla, aby do Vánoc sjezdovky lyžařům nabídly optimální podmínky.

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn byly o víkendu v provozu čtyři lanovky, tři vleky a otevřeno bylo devět z 20 sjezdovek, celkem se lyžovalo na 13 kilometrech tratí. "Večerní lyžování je momentálně mimo provoz, intenzivně pracujeme na vysněžení sjezdovky Hromovka," uvedli špindlerovští vlekaři. V dalším krkonošském středisku SkiResortu Černá hora - Pec lyžovalo o víkendu asi 7000 lidí. "Sobotní slunečné počasí lyžařům přálo. V neděli panovala oblačnost a ohlášený nárazový vítr ovlivnil i návštěvnost areálů," řekla ČTK mluvčí SkiResortu Zina Plchová. Od pondělí budou ve SkiResortu v provozu dál areály Černá hora a Pec pod Sněžkou s víc než 16 kilometry otevřených sjezdovek. V Peci pod Sněžkou bude možné i večerní lyžování, na Černé hoře zůstane otevřená sáňkařská cesta. Areál Černý Důl od pondělí provoz přeruší, aby 25. prosince zahájil trvalý provoz. Otevřít by se měl i areál Velká Úpa a také lyžařský přejezd z Černé hory do Pece pod Sněžkou..

V Orlických horách jsou v provozu například areály v Deštném a Říčkách. "Na červené a černé sjezdovce leží 40 až 90 centimetrů sněhu. Od soboty je otevřena lyžařská škola a naplno je v provozu také výcviková louka," uvedli vlekaři z Říček. V sobotu zahájilo denní provoz menší středisko v Olešnici v Orlických horách či Buková hora na Orlickoústecku. Další sjezdovky v sobotu otevřeli ve středisku Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem, kde se do denního provozu rozjela i druhá lanovka Slon.

V Jizerských horách o víkendu zahájil provoz areál Černá Říčka a od minulého víkendu se lyžuje každý den v Kořenově, kde plánují zahájit od 25. prosince večerní lyžování. Do středisek provozovaných SKI Bižu v Jizerských horách se v sobotu vypravilo 1100 sportovců, dnes už jen 400. Návštěvnost poznamenalo špatné počasí spojené s deštěm a větrem, na Špičáku dokonce nejel kvůli silnému větru jeden z vleků.

Počasí nepřálo ani návštěvníkům Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Podle mluvčí areálu Martiny Žáčkové byla ale návštěvnost slušná. "Máme v provozu zatím sjezdovku Horal. Přijeli lyžovat hlavně rodiče s dětmi," řekla. Vlek na hlavní, kilometrové sjezdovce Razula se rozjede pravděpodobně kolem Vánoc. Zatím dál pokračuje její zasněžování, přípravu zdržela obleva ze začátku tohoto týdne, dodala.

Čilým ruchem ožily sjezdovky v Jeseníkách. Provozovatelé vleků byli s víkendovou návštěvností spokojení a v příštích dnech se díky avizovanému ochlazení chystají zprovoznit další sjezdovky, které pokrývají desítky centimetrů technického sněhu. Stovky lidí zavítaly v sobotu a dnes například na sjezdovku v Branné na Šumpersku, kde leží zhruba 30 centimetrů sněhu. "Sněhové podmínky jsou u nás nyní slušné, dobrá byla i víkendová návštěvnost. Dokonce jsme tady měli předváděcí akci zaměřenou na lyže," řekl ČTK provozovatel areálu v Branné Rostislav Procházka.

Běžkařské trasy mnohde poznamenalo oteplení a déšť v posledních dnech. Například ředitel Jizerské o.p.s, která se stará o úpravu magistrály v Jizerských horách, uvedl, že běžkařů do hor o víkendu moc nedorazilo. "Trápí nás obleva," podotkl. Dodal, že pokud se v příštím týdnu ochladí, budou se stopy upravovat i na Vánoce. Zatím mají sportovci k dispozici 70 kilometrů stop.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď