Do hokejové reprezentace se na Švédské hry vrátil útočník Zdráhal

foto Ilustrační foto - Hokejista České republiky Patrik Zdráhal se raduje z gólu.

Stockholm - S českými hokejisty zamířil na Švédské hry do Stockholmu i útočník Patrik Zdráhal, který měl po Českých hrách v Ostravě tým opustit. Kouč Kari Jalonen s generálním manažerem Petrem Nedvědem rozšířili výběr na 30 hráčů, protože útočníci Dominik Simon z Anaheimu s Tomášem Hertlem i obráncem Radimem Šimkem ze San Jose se připojí ve švédské metropoli ve čtvrtek odpoledne a poprvé s týmem budou trénovat v pátek.

Hokejisté se po dvoudenním volnu po ostravském triumfu sešli v Praze přímo k odletu na generálku na mistrovství světa v Tampere a Helsinkách. Jalonenovi už se hlásily další posily z NHL - brankář Karel Vejmelka z Arizony a bek Filip Hronek s kanonýrem Jakubem Vránou z Detroitu.

"Ta sezona nebyla pro nás samozřejmě úplně ideální. Ale už je to za mnou, koukám dopředu a teď momentálně mám nějaký cíl tady. Těším se na to a jsem strašně rád, že tady můžu být. Jsem vážně hrozně natěšený," řekl Vrána, jenž po operaci ramena odehrál dosud v ročníku jen 26 zápasů.

S nadšením se připojil k týmu i Vejmelka. "Jenom být v reprezentaci je pro mě čest. Zvlášť, když mám důvěru. Pro mě osobně to bude první mistrovství světa - tedy doufám v to, snad se nezraním. Místo v brance si ale musím vybojovat," uvedl.

Vedle hráčů z NHL se zařadí nově do přípravy také čtveřice finalistů extraligy - obránci Tomáš Kundrátek s Davidem Musilem z mistrovského Třince a Michal Moravčík s útočníkem Filipem Chlapíkem ze Sparty.

Po neuvolnění Dmitrije Jašina z Arizony zůstal v kádru oproti původním předpokladům útočník Ondřej Beránek z Karlových Varů a přidal se i Zdráhal. Do zápasů zasáhne už také centr David Krejčí z Olomouce, který se minulý týden s týmem zapojil do tréninků.

Český tým v Avicii Areně po příletu do Švédska poprvé trénoval vpodvečer. Ve čtvrtek od 19:00 nastoupí proti domácímu Švédsku. V sobotu v poledne bude hrát s Finskem a v neděli ve stejný čas se Švýcarskem, které na závěrečném turnaji Euro Hockey Tour nahradilo Rusko vyloučené kvůli válečné agresi na Ukrajině.

V příštím týdnu se tým sejde v úterý v Praze a o den později odletí na šampionát do Tampere.

Vrána cítí velkou chuť do hry, potěšil ho Jalonenem vyhlášený útok na zlato

S velkým povděkem přijal možnost prodloužit si díky reprezentační pozvánce sezonu hokejový útočník Jakub Vrána. Na klubové úrovni v NHL odehrál kvůli dlouhé rekonvalescenci po operaci ramena za Detroit jen 26 zápasů. Má díky tomu nejen velkou chuť do hry, ale v zásobě i spoustu energie. Ačkoliv na sebe loni upoutal velkou pozornost prohlášením, že si jede na mistrovství světa pro zlato, na svém postoji nehodlá nic měnit. Naopak se mu o to více zamlouvá, že stejný cíl vyhlásil s velkým předstihem i finský kouč Kari Jalonen.

Vrána měl delší dobu potíže s ramenem, které se nakonec loni před startem sezony rozhodl řešit operací. Do zápasů proto naskočil až 8. března. "Byla to pro mě krátká sezona, která byla ze začátku určitě dost nepříjemná, ale i takový je hokej. Už to bylo dlouhé a člověk začne mít trošku negativní myšlenky, ale doktoři a všichni lidi kolem mě v Detroitu udělali skvělou práci po fyzické i psychické stránce. Drželi mě nad vodou a pomohli mi se z toho dostat a cítit se dobře," řekl novinářům šestadvacetiletý útočník.

"Strašně mi to pak pomohlo při návratu zpátky na led. Udělali jsme skvělou práci, co se rehabilitace a přípravy na ten návrat týká. A jsem moc rád za to, jak to dopadlo. Jsem samozřejmě rád, že zase hraju. S tím, co bylo, jsem se nějak srovnal, rameno je v pohodě a já musím koukat dopředu. Samozřejmě mě moc těší, že se mohu připojit k národnímu týmu," dodal Vrána.

Národní tým mohl již nyní doplnit i proto, že Red Wings zůstali za branami play off. "Ta sezona nebyla pro nás samozřejmě úplně ideální. Ale už je to za mnou, koukám dopředu a teď momentálně mám nějaký cíl tady. Těším se na to a jsem strašně rád, že tady můžu být. Jsem vážně hrozně natěšený," netajil Vrána.

Chuť reprezentovat má v sobě zakořeněnou dlouhodobě. "Vždycky ve mně byla ta chuť hrát za reprezentaci, už když jsem jezdil na šestnáctku. Je pro mě hrdost hrát za národní tým. Ta natěšenost je pořád stejná, jen možná hraje roli to, že mám ještě o to větší energii, než kdybych v sezoně odehrál 82 zápasů a pak další v play off," přemítal Vrána.

Radost ze hry v něm posiluje i 13 gólů, které ještě stihl po návratu na led v NHL nastřílet. "Mám tu největší chuť dávat góly. Fakt. Ale já ji měl vždycky. Jsem určitě rád, když svým týmům mohu takto pomoct. Ale nejen tím, není to všechno jen o gólech," zdůraznil Vrána.

Na jeho střelecké schopnosti občas pějí spoluhráči z Detroitu ódy. "Poslouchá se to asi dobře. Ale já byl odmala střelec, takže ty góly prostě nějak dávat umím. I když je pravda, že jak jsem dlouho nehrál, tak jsem se trošku bál, jestli to pořád ještě umím. A že to pro mě mohla být super sezona, kdybych ji hrál třeba celou? Mohlo to být určitě lepší, ale teď už s tím nic nenadělám. Nechci se tím nijak trápit a utápět se v tom, že to bylo takhle, už je to za mnou. Každý si v životě něčím projde. Je to hokejová kariéra, každý se někdy zraní, s tím se nedá nic dělat," konstatoval Vrána.

Loni tehdejší trenér českých hokejistů Filip Pešán prohlásil, že ho zneklidnilo, když Vrána mluvil otevřeně o své touze po zlatu. "Vím, že loni kolem toho byla nějaká kauza," přitakal s úsměvem. "Já ale říkám - a budu říkat vždycky - že ten cíl má být jasný. Pak ty krůčky jsou samozřejmě takové, jaké jsou, ale ta hlava má být na něco nastavená hned od začátku. Myslím, že když se zeptáte ostatních kluků, řeknou vám to samé," namítl Vrána.

Oproti tomu Pešánův nástupce Jalonen ohlásil cíl v podobě zlata hned po svém jmenování. "I když jsem s ním ještě nemluvil, je určitě dobře, když jsme takto naladění všichni a ten trenér je pozitivně nastavený. Vážně moc rád slyším, když na celý turnaj kouká takhle," ocenil Vrána.

Hned ve čtvrtek čeká české hokejisty na Švédských hrách ve Stockholmu domácí výběr Tre kronor. "Vím, že tam je snad Jesper Pettersson, co se mnou hrál v Linköpingu, také brankář Magnus Hellberg, jehož podepsal Detroit koncem sezony. Uvidíme, s čím Švédové přijdou. Vím o tom výprasku z Ostravy (9:3), co dostali, to jsem viděl. Na to se hezky kouká. Ale jak se to všechno vyrovnává, tak mi přijde, že už se může stát všechno," řekl Vrána.

Nominace českých hokejistů na Švédské hry ve Stockholmu (5. až 8. května):

Brankáři: Štěpán Lukeš (Karlovy Vary; 10 zápasů), Marek Langhamer (Ilves Tampere/Fin.; 5), Karel Vejmelka (Arizona/NHL; 0),

obránci: Tomáš Kundrátek (77 zápasů/9 branek), David Musil (oba Třinec; 47/0), David Jiříček (Plzeň; 11/2), Michal Moravčík (Sparta; 48/1), Michal Jordán (Chabarovsk/KHL; 89/5), Jakub Krejčík (Dinamo Minsk/KHL; 112/5), David Sklenička (Kärpät Oulu/Fin.; 66/4), Jan Ščotka (Jyväskylä/Fin.; 20/1), Filip Hronek (Detroit/NHL; 32/7), Radim Šimek (San Jose/NHL; 31/5),

útočníci: Ondřej Beránek (24/2), Jiří Černoch (12/5), Jakub Flek (všichni Karlovy Vary; 36/8), Matěj Blümel (Pardubice; 30/9), Petr Holík (Brno; 42/14), Filip Chlapík (Sparta; 0/1), Petr Kodýtek (Plzeň; 20/2), David Krejčí (Olomouc; 39/8), Patrik Zdráhal (Litvínov; 22/4), Roman Červenka (Rapperswil-Jona/Švýc.; 163/42), Jiří Smejkal (Pelicans Lahti/Fin.; 40/4), Matěj Stránský (Davos/Švýc.; 39/6), Michael Špaček (Frölunda/Švéd.; 27/3), Hynek Zohorna (Oskarshamn, Švéd.; 50/7), Tomáš Hertl (San Jose/NHL; 37/5), Dominik Simon (Anaheim/NHL; 36/9), Jakub Vrána (Detroit/NHL; 16/6).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď