Do Czech Spring přišlo i v listopadu 100 tisíc návštěvníků

foto Ve spolupráci s Nadací FORUM 2000 uspořádali čeští pořadatelé ekumenickou a mezikulturní konferenci Building Bridges for a Global Future.

Skončil druhý ze šesti měsíců EXPO 2020. Do českého pavilonu zavítala například Kadri Simsonová, eurokomisařka pro energetiku, řecký princ Philippos s manželkou Ninou Flohrovou, kambodžský ministr průmyslu, vědy, technologií a inovací Cham Prasidh a další.

Fotogalerie

Světová média včetně stanic BBC, CNN či Sky News a lokální stanice typu Dubai TV a Abu Dhabi TV věnovaly národnímu pavilonu Czech Spring a expozici Country for the Future prostor, jehož komerční hodnota přesáhla 100 milionů korun. Návštěvnost pavilonu zůstává podobně jako v říjnu na necelých 100 tisíc lidí měsíčně.

Dne 17. listopadu si přítomní připomněli odkaz Václava Havla. Ve spolupráci s Nadací FORUM 2000 uspořádali organizátoři ekumenickou a mezikulturní konferenci Building Bridges for a Global Future. Sérii mezinárodních setkání FORUM 2000 zahájil koncem devadesátých let český prezident Václav Havel ve spolupráci s nositelem Nobelovy ceny míru Elie Wieselem.

Kromě nich v úvodním sestřihu z dvou desetiletí konferencí promluvil například i Dalajlama, nebo Madeleine Albrightová. Na samotné akci, pro níž organizátoři poskytli České republice sál v pavilonu Terra, vystoupili mimo jiné český katolický kněz, filozof a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík, rabín Elie Abadie z Židovské rady ve Spojených arabských emirátech či doktorka Hawaa Althahak Almansooriová, členka federální národní rady Spojených arabských emirátů s českými kořeny.

Pocta sklu

Den poté se v národním pavilonu odehrála mezinárodní konference Czech Glass Class & Design, na které se představili významní partneři českého pavilonu – česká sklářská firma LASVIT, společnost Aveton se svou designovou akustickou stěnou Glasio, výrobce high-tech osvětlení Sans Souci Lighting či technologická společnost IQ Structures. Nechyběly ani firmy Subfossil či Crystal Caviar, která výstavou “Save the Oceans“ v rotační expozici vyzvala širokou veřejnost k zamyšlení nad alarmujícím stavem moří a oceánů a životního prostředí vůbec.

V českých kinech se 23. listopadu uskutečnila premiéra celovečerního dokumentu režiséra Karla Žaluda „Budiž voda“ popisující zrod systému S.A.W.E.R. Česká televize den poté odvysílala první z půlhodinových časosběrných snímků věnovaných účasti ČR na EXPO (https://www.ceskatelevize.cz/porady/14088225831-ceske-expo-v-dubaji/221562263220001-ceske-lazne-a-voda-pro-zivot/ ).

Druhý díl s názvem „Český design a poklady“ se bude vysílat 8. prosince.

Studenti, pivo i konference

Český pavilon si prohlédli studenti Gymnázia Petra Bezruče, kteří se účastnili finále World School Chess Tournament na EXPO Dubai 2020 a mezi téměř třemi sty týmy z celého světa obsadili obdivuhodné páté místo.

V restauraci národního pavilonu proběhlo několik akcí, kdy hosté mohli ochutnat čepovaný Plzeňský Prazdroj zdarma. Pivo, které se vaří stejným způsobem již od roku 1842, nabízí o víkendech hostům školený headtapster v symbolický čas 18:42 společně s výkladem o jeho výrobě a tradicích. Tyto akce budou v pavilonu probíhat i nadále.

Na prosinec je připraveno několik dalších doprovodných programů – mezinárodní konference EGO neboli Energy Global Objectives, s podtitulem Czech Science, Sustainable Energy & Smart Mobility. Ta se odehrála 1. prosince 2021 opět v pavilonu Terra, tedy v ústřední budově zóny Sustainability.

Třetí prosinec bude patřit oblasti zdravotnictví a rehabilitace: den fyzioterapie pořádají Lázně Darkov a jeho součástí bude kromě obchodní prezentace a virtuální návštěvy lázní také možnost reálného setkání s lékařem a zdravotní fyzioterapie.

Tanec mezi kmeny

17. prosince si budou moci návštěvníci zatančit mezi kmeny, které svým stářím přesahují věk 6000 let. Akce v gesci společnosti Subfossil představí tanečníky TS Kometa Brno, kteří dosahují úspěchů po celém světě a v pavilonu roztančí návštěvníky v rytmu tanga, valčíku, quickstepu i slowfoxu.

18. prosince v národním pavilonu vyvrcholí poslední z adventních sobot, pořádaných duchu českých vánočních tradic. Součástí těchto sobot je zdobení vánočních perníčků nebo výroba papírových dekorací. Dětem se podává zdarma horká čokoláda, pro rodiče samozřejmě nesmí chybět tradiční svařák.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď