Do ČR mohou za prací přijít až 3000 Srbů

foto Srbsko - vlajka - ilustrační foto.

Praha - Až tři tisíce pracovních míst ročně budou k dispozici ve vládním programu Režim Srbsko, který usnadňuje zaměstnávání cizinců v ČR. Nařízení, které má řešit nedostatek kvalifikovaných sil v Česku, dnes schválila vláda. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Zvláštní režim pro vyřizování pracovních karet už má Česká republika s Ukrajinou, Filipínami nebo Mongolskem. Navýšení pro Srbsko bude platit od letošního září.

"Na základě dnešního rozhodnutí vlády bude tedy český zastupitelský úřad v Bělehradě moci zpracovat až 3000 žádostí o zaměstnanecké karty kvalifikovaných pracovníků ze Srbska ročně," uvedlo ministerstvo zahraničí. "Velvyslanectví ČR v Bělehradě přijímá v tuto chvíli zhruba 1000 žádostí ročně, v letošním roce již přijalo 700 žádostí a stávající kapacity pro náběr žádostí o zaměstnanecké karty převyšují možnosti úřadu," doplnil Černínský palác.

Podle ministerstva zahraničí jsou takzvané režimy účinným nástrojem pro cílenou migraci, které Česko používá od roku 2012. V únoru 2018 vláda schválila navýšení přijímaných žádostí o zaměstnanecké karty na Ukrajině na zhruba 20.000 žádostí ročně. Současně s tím kabinet rozhodla také o zavedení Režimu pro Mongolsko a pro Filipíny s roční kapacitou 1000 žádostí na každém z těchto zastupitelských úřadů.

Firmy, které mají více než deset zaměstnanců, mohou prostřednictvím programu obsadit dlouhodobě prázdné pracovní místo. O zařazení do programu žádá zaměstnavatel ministerstvo průmyslu a obchodu, které následně vyrozumí další resorty. Cílem programu je zrychlit udělení zaměstnanecké karty pro konkrétního zaměstnance. Podmínky jsou stejné pro zaměstnávání Srbů, Ukrajinců, Filipínců i Mongolů.

Česko má rekordně nízkou nezaměstnanost. Podle údajů ministerstva práce je nejnižší od července 1997 a také nejmenší v celé EU. V květnu dosahovala tří procent. Zaměstnavatelé již delší dobu požadují síly ze zahraničí. Stěžují si na to, že musí kvůli nedostatku zaměstnanců omezovat výrobu a odmítat zakázky.

Ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO) před nedávnem řekla, že v Česku pracuje nyní asi 374.000 cizinců. Z nich kolem 280.000 pochází z EU a 94.000 ze států mimo společenství. Loni v Česku podle údajů ministerstva práce bylo 382.889 zahraničních zaměstnanců. Tři čtvrtiny z nich pocházely z EU. V roce 2015 bylo pracovníků z ciziny o 59.645 méně a v roce 2007 o 142.647 méně než v minulém roce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 1:00 4°C

Celá předpověď