Do českých kin dorazí 24. září film Romana Polanského Žaluji!

foto Herečka Emmanuelle Seignerová s Hlavní cenou poroty za film J´accuse (Žaluji), kterou převzala za svého manžela režiséra Romana Polanského.

Praha - Drama kontroverzního režiséra Romana Polanského Žaluji! natočené podle události známé jako Dreyfusova aféra dorazí do českých kin 24. září. Příběh židovského důstojníka francouzského generálního štábu Alfreda Dreyfuse, který byl v roce 1894 nepravdivě obviněn z velezrady a odsouzen za špionáž na základě zfalšovaných důkazů, vyvolal emoce už při své premiéře na loňském festivalu v Benátkách. Polanski tam sice za film Žaluji! získal Stříbrného lva, ale snímek provázely protesty proti jeho režisérovi, který je ve Spojených státech stíhán kvůli sexuálnímu styku s nezletilou.

Loni byl Polanski spolu s komikem Billem Cosbym vyloučen z americké Akademie filmových umění a věd, která organizuje a uděluje Oscary.

Alfred Dreyfus, ve filmu ztvárněný Louisem Garrelem, byl neprávem ve vězení na Ďábelském ostrově. Novému šéfovi kontrašpionážního armádního oddělení Georgesovi Picquartovi (Jean Dujardin) se náhodou dostal do ruky důkaz, který ho postupně dovedl k pravdě. Titul filmu J'accuse je převzatý z otevřeného dopisu Emila Zoly, který se jako první známá osobnost přidal na stranu Picquarta a Dreyfuse a veřejně je podpořil. "Když jsem byl hodně mladý, viděl jsem americký film Život Emila Zoly. Otřásla mnou scéna, ve které je kapitán Dreyfus zostuzen. Už tehdy jsem si říkal, že o tomto hrozivém příběhu možná jednou natočím film," uvedl před časem v jednom rozhovoru Polanski. Francouzský režisér polského původu také prohlásil, že někdy v Dreyfusově příběhu nacházel momenty, které sám zažil.

Polanski byl v 60. letech nařčen ze satanismu v souvislosti s tragickým úmrtím své ženy Sharon Tateové, zavražděné sektou Charlese Mansona. V minulosti Polanského několik žen obvinilo ze sexuálního násilí. Režisér všechna obvinění odmítl.

Za zařazení Polanského filmu do hlavní soutěže byl ředitel festivalu v Benátkách Alberto Barbera kritizován už před zahájením festivalu. Předsedkyně festivalové poroty, argentinská režisérka Lucrecia Martelová, prohlásila, že se slavnostní premiéry filmu Žaluji! nezúčastní.

Když šestaosmdesátiletý Polanski letos v únoru získal francouzskou filmovou cenu César za nejlepší režii, několik hereček vzápětí opustilo sál na protest proti vyznamenání umělce, který čelí obviněním ze znásilnění. Polanského film měl na ceny César nejvíce nominací ze všech snímků. Ocenění si nakonec odnesl tři. Již před předáváním Césarů vypukly u pařížského dějiště slavnostního večera střety bezpečnostních složek s desítkami odpůrců Polanského. Ve Francii členky hnutí za práva žen bojkotovaly kina, která titul nasadila do distribuce, a požadovaly zákaz jeho promítání. Řada kin film pod tlakem skutečně stáhla. Radnice Ivry-sur-Seine rozhodnutí titul nepromítat zdůvodnila tvrzením, že jeho uvedení by mohlo být vykládáno jako "podpora kultury znásilnění", od níž se chce distancovat. Naopak francouzská Asociace nezávislých filmařů uvedení snímku podpořila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď