Do brněnské zoo dorazili tahři himalájští i egernie

foto Nové obyvatele má Exotárium brněnské zoologické zahrady, ve speciálním teráriu se vyhřívají dvě egernie Stokesovy (na snímku z 30. srpna 2018 je jedna z nich). Plaz s trnitým ocasem žije v několika vzájemně oddělených oblastech suchého australského vnitrozemí. Egernie jsou všežravé, živí se především květy, plody či listy, ale konzumují i hmyz a jeho larvy.

Brno - Brněnská zoo začala chovat stádo šesti tahrů himálajských, přibyly i dvě egernie Stokesovy. Nové druhy už návštěvníci uvidí v expozicích. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí zahrady Michal Vaňáč.

Fotogalerie

Brněnská zoo nově chová stádo šesti tahrů himálajských (na snímku z 30. srpna 2018). Čtyři samice dorazily z Francie, dva samci pochází z Košic. Tahři jsou prvním novým druhem v zařízení pro plánovaný expoziční celek Himálaj, který představí nejtypičtější zvířata těchto končin. Obývají horské svahy Himálají od západní Indie po východní Bhútán. Jsou to býložravci a živí se hlavně trávou, rostlinami a také listy keřů. Stádo tahrů himálajských se usídlilo v expozici nad pekari bělobradými, kde mohli návštěvníci dříve vidět kozorožce sibiřské. "V průběhu srpna dorazilo celkem šest zvířat. Nejprve čtyři samice z Francie a následně také dva samci z Košic. Spojování bylo bezproblémové, samci se zpočátku drželi stranou, ale brzy začali následovat samice a dnes už se celé stádo pohybuje společně a spolu také odpočívá," uvedla kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová.

Brněnská zoo nově chová stádo šesti tahrů himálajských (na snímku z 30. srpna 2018). Čtyři samice dorazily z Francie, dva samci pochází z Košic. Tahři jsou prvním novým druhem v zařízení pro plánovaný expoziční celek Himálaj, který představí nejtypičtější zvířata těchto končin. Obývají horské svahy Himálají od západní Indie po východní Bhútán. Jsou to býložravci a živí se hlavně trávou, rostlinami a také listy keřů. Tahři jsou prvním novým druhem pro plánovaný expoziční celek Himálaj, který představí nejtypičtější zvířata těchto končin. Obývají horské svahy Himálají od západní Indie po východní Bhútán. Jsou to býložravci a živí se hlavně trávou, rostlinami a také listy keřů, pokud jsou pastviny pokryté sněhem. K životu v horských oblastech jsou výborně přizpůsobeni. Mají kopyta s tvrdými okraji a měkkým pružným jádrem, která jim umožňují přimknout se k hladkému povrchu skal. Jejich typickým znakem je červenohnědá až tmavě hnědá hustá srst se silnou podsadou. V zimě je dokáže snadno zahřát, nicméně při jarním oteplení je spíše na obtíž, takže ji většinu ztratí a v letním období jsou celkově světlejší.

Zoolog Petr Šrámek ukazuje jednu ze dvou egernií Stokesových (na snímku z 30. srpna 2018), které nově obohatily Exotárium brněnské zoologické zahrady. Plaz s trnitým ocasem žije v několika vzájemně oddělených oblastech suchého australského vnitrozemí. Egernie jsou všežravé, živí se především květy, plody či listy, ale konzumují i hmyz a jeho larvy. Nové obyvatele má i Exotárium, kde se ve speciálním teráriu vyhřívají dvě egernie Stokesovy. "Na tomto druhu je zajímavá celá řada věcí. Jednou z nich je například obrana před predátory, ke které používají trnitý ocas. Nejprve se při nebezpečí snaží najít úkryt, ale pokud se jim to nepodaří, nafouknou se a přitisknou se k podkladu. To pro dravce v kombinaci právě s trnitým ocasem představuje často neřešitelný problém, jak je vlastně odtrhnout," uvedl kurátor chovu plazů Petr Šrámek.

Egernie Stokesovy žijí v několika vzájemně oddělených oblastech suchého australského vnitrozemí. Jsou všežraví a konzumují cokoliv, co jim jejich chudé životní prostředí nabízí, tedy hmyz, jeho larvy, jiné bezobratlé, ale především rostlinné části jako květy, plody či listy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď