Dny evropského filmu zahájí 16. června snímek Prostě vášeň od Danielle Arbidové

foto Kinosál v pražském Paláci Lucerna.

Praha - Dny evropského filmu (DEF), které se do 23. června uskuteční v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech v rámci festivalových ozvěn, zahájí 16. června snímek Prostě vášeň od Danielle Arbidové. V provokativním erotickém dramatu se objeví francouzsko-švýcarská herečka Laetitie Doschová a ukrajinský baletní tanečník Sergej Polunin. DEF se již 28 let zaměřují výhradně na současný evropský film, i letos nabízí téměř 50 snímků z různých koutů Evropy. Poprvé se letos uskuteční také on-line. ČTK o tom za organizátory informovala Michaela Dvořáková.

"Na diváky čekají vzrušující zážitky, velké množství debutů i novinek renomovaných filmařů a především oslava existence kina jako takového," uvedl dramaturg DEF Šimon Šafránek.

Zahajovací film festivalu Prostě vášeň je součástí sekce s názvem Hvězdy, v rámci které DEF promítnou také portrét slavného německého filmaře Rainera Wernera Fassbindera Enfant Terrible od Oskara Roehlera. Na programu je i nejnovější dokument italského držitele cen z festivalů v Cannes či Berlíně Gianfranca Rosiho Nokturnoa a několik českých předpremiér: francouzské komedie Přípitek a Na palubu! nebo německé drama Undine. V programu je i český oscarový kandidát a držitel pěti Českých lvů Šarlatán od Agnieszky Hollandové. Sekce Hvězdy nabízí dva filmy, které byly nominovány na Cenu diváků LUX udělovanou Evropským parlamentem a Evropskou filmovou akademií. Jedná se o oceňovaný dánský snímek Chlast a polské drama Corpus Christi.

V sekci Strach a sny DEF nabízí krimi, horory i neobyčejná vztahová dramata. Vyzdvihuje snímky překračující žánry, jako je například lotyšská parafráze Sněhurky z prostředí fitness V zrcadle nebo snímek rumunského režiséra Radu Judea Kapitálky, ve kterém sleduje osud mladíka protestujícího pouličními nápisy proti Ceausescově diktatuře v Rumunsku. V této sekci dále diváci najdou western ze současného Řecka Bagr o boji jedince proti těžařské společnosti a prvotinu berlínské rodačky Isabel Lambertiové Poslední dny jara vyprávějící o vyklízení slumové osady na okraji Madridu. Strach a sny dále nabídne černou irskou komedii Vykoupení bouřlivákovo, rakousko-německý sci-fi film Když už se jeden narodí či snímek Supernova, který získal Cenu Asociace polských filmových kritiků 2019 za Nejlepší polský film.

Další filmy uvidí zájemci v sekcích K věci, Bez rodičů, Film a hudba a Media: Mezi řádky. DEF uvede také řadu hostů. Mimo jiné svůj snímek Bílá na bílé osobně představí režisérka Viera Čákanyová a dokument Kolektiv, vrhající nekompromisní pohled na vliv investigativní žurnalistiky, doprovodí debata s vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity Lenkou Waschkovou Císařovou. Chybět nebude ani živá hudba - 18. června v kině Lucerna po filmu Meky vystoupí Miro Žbirka. Podrobnější informace k programu se nacházejí na stránkách festivalu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 23. června 2021

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď