Dny Bohuslava Martinů nabídnou 11 koncertů a světovou premiéru

foto Pianista Ivo Kahánek vystoupil 8. října 2018 v Praze na tiskové konferenci k 24. ročníku festivalu Dny Bohuslava Martinů.

Praha - Letošní 24. ročník Dnů Bohuslava Martinů nabídne 11 koncertů. Festival předznamená 18. listopadu ve Španělském sále Pražského hradu koncert Hudby Hradní stráže ČR a 25. listopadu koncert laureátů Soutěže Bohuslava Martinů v Lichtenštejnském paláci v kategorii houslistů a komorních souborů. V rámci závěrečného koncertu České filharmonie 19. prosince zazní světová premiéra skladby Jiřího Gemrota Vzkříšení světla a naděje. Novináře o tom informoval Jiří Hlaváč, předseda správní rady Nadace Bohuslava Martinů.

"Osobnost skladatelské veličiny Bohuslava Martinů je vnímána v celém světě. V tomto duchu je koncipována i dramaturgie festivalu, který představuje dílo českého autora v konfrontaci s jeho evropskými a zámořskými vrstevníky a nástupci. Nejde tedy o festival monotematický, ale o prezentaci světové hudby s výrazným českým zastoupením," uvedl Hlaváč.

24. ročník festivalu přináší do Prahy opět špičkové soubory, aby oslavil zejména odkaz Bohuslava Martinů, v neposlední řadě představil a připomněl neméně zajímavá, a kolikrát málo uváděná díla autorů českých i zahraničních.

V roce 2018 se do Soutěže Nadace Bohuslava Martinů přihlásilo 20 mladých houslistů a osm komorních souborů s klavírem. Soutěž v oboru housle se uskuteční v sále Martinů v Lichtenštejnském paláci 23. listopadu. Na stejném místě se o den později bude konat soutěž v kategorii komorních souborů. Soutěž je určena pro kandidáty z České a Slovenské republiky, nebo pro zahraniční studenty studující v České republice. Těžiště soutěže tkví v interpretaci díla Martinů. Volba dalšího repertoáru podtrhuje historické vazby a souvislosti s jeho tvorbou a osobnosti.

Koncerty Dnů Bohuslava Martinů se uskuteční v Lichtenštejnském paláci, v Rudolfinu a v koncertní sále Pražské konzervatoře. Zahrají na nich mimo jiné Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Kühnův dětský sbor, Wihanovo kvarteto, vítězky Soutěže Nadace Bohuslava Martinů Anna Paulová a Zdislava Bočková, Plzeňská filharmonie a Petr Nouzovský, Guarneri Trio nebo Severočeská filharmonie Teplice.

Na závěrečném koncertu festivalu bude 19. prosince Českou filharmonii řídit její hlavní hostující dirigent Jakub Hrůša. Vedle světové premiéry Gemrotovy skladby Vzkříšení světla a naděje zazní První houslový koncert Bohuslava Martinů, který provede německý virtuos Frank Peter Zimmermann, Te Deum Antonína Dvořáka a Vánoční kantáta pro baryton, dětský a smíšený sbor, varhany a orchestr Arthura Honeggera. Více informací k programu se nachází na www.martinu.cz.

Violista a hudební pedagog Lubomír Malý obdržel 8. října 2018 v Praze k svým 80. narozeninám pamětní medaili Nadace Martinů na tiskové konferenci k 24. ročníku hudebního festivalu Dny Bohuslava Martinů. V rámci dnešní tiskové konference byla předána pamětní medaile Nadace Martinů Lubomíru Malému k jeho 80. narozeninám. Nadace Bohuslava Martinů disponuje skladatelovou pozůstalostí, kterou jí odkázala Charlotta Martinů. Nadace v roce 1995 zřídila Institut Bohuslava Martinů, který shromažďuje dokumenty z pera Martinů za účelem vydání souborného kritického díla skladatele. Institut oživuje dílo klasika české moderní hudby, zasloužil se především o častější uvádění oper Bohuslava Martinů ve světě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď