Dnešní diskuse o unijním stropu na plyn jsou jen první krok, řekla šéfka EK

foto Příjezd politiků na neformální summit Evropské unie, 7. října 2022, Pražský hrad, Praha. Předsedkyně Evropské komise Ursula von de Leyenová.

Praha - Lídři zemí Evropské unie při dnešním neformálním summitu proberou potenciální varianty stropu na velkoobchodní ceny plynu, žádné rozhodnutí v tomto směru ale očekávat nelze. Při příchodu na Pražský hrad to řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dnešní diskusi vidí pouze jako "první krok" a přípravu směrem k formálnímu summitu EU za dva týdny v Bruselu.

Evropská komise je v posledních dnech a týdnech pod tlakem, aby předložila návrh konkrétního opatření proti vysoké ceně plynu, která tlačí nahoru cenu elektřiny v unii. O možnosti společného cenového stropu se hovoří už delší dobu, přičemž komise původně prosazovala intervenci týkající se ruského plynu. Tento návrh ale nezískal podporu a nyní se hledá nová cesta.

"Dnes probereme různé formy. Jak jsem řekla, je to první krok," řekla šéfka unijní exekutivy novinářům při příchodu na Hrad. Dnešek podle ní žádné rozhodnutí nepřinese a mohl by spíše pomoci "vydláždit cestu" k posunu na říjnovém summitu v Bruselu.

Von der Leyenová se ráno vyjádřila také k opatřením, která přijímají jednotlivé členské země ve snaze zmírnit dopady energetické krize na domácnosti a firmy. Zdůraznila, že je v tomto směru klíčové zaručit vyrovnané "hrací pole", aby měly podniky v různých zemích stejné možnosti zapojit se do jednotného trhu.

"Mohou soutěžit na základě kvality, ale nikoli na základě dotací," uvedla. Přímo však nezmínila plán německé vlády investovat na podporu domácností a podniků asi 200 miliard eur, který vyvolává ostrou kritiku některých členských zemí. Očekává se, že i tento bod bude dnes předmětem diskusí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď