Opět se otevřely všechny obchody a na všech ZŠ byla obnovena výuka

foto Lidé nakupují v největším jihlavském nákupním centru Citypark, kde se 10. května 2021 po uvolnění vládních protiepidemických opatření znovu otevřela většina obchodů. Do tohoto dne tam mohla fungovat necelá polovina.

Praha - Po více než čtyřech měsících se dnes díky uvolnění protiepidemických opatření otevřely v Česku obchody a služby, které byly kvůli koronaviru dosud uzavřeny. Lidé směřovali hlavně do prodejen obuvi, textilu nebo hodinářství, kam nosili hodinky na opravu nebo výměnu baterky. Fronty se před provozovnami tvořily jen výjimečně. Počínaje dneškem opět funguje na všech základních školách pro žáky druhého stupně rotační výuka a mateřské školy se otevřely pro všechny děti, obnovila se také klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol.

Už za týden začne další vlna rozvolnění na školách, v kultuře, ve službách a dalších oblastech. Vláda od 17. května povolí pořádání kulturních akcí pod širým nebem až pro 700 sedících diváků. Oficiálně se také otevřou zahrádky restaurací. Podmínkou návštěvy v obou případech bude negativní test na covid-19, odstup nejméně 14 dnů od očkování, nebo nejvýše 90 dnů od prodělání nemoci covid-19. V nemocnicích a sociálních zařízeních budou znovu povoleny návštěvy, rozhodl dnes kabinet. Hotely a penziony by mohly otevřít poslední květnový týden, a to zřejmě bez omezení kapacity. O půlnoci se otevře registrace k očkování proti covidu pro lidi od 45 do 49 let, další týden i pro mladší čtyřicátníky a poté zřejmě pro všechny zájemce nad 16 let.

Podmínkou pro postupný návrat školáků je od 12. dubna plošné testování. Stát školám rozdělil asi 7,6 milionu testů, podle ministra školství Roberta Plagy zvládne pokrýt poptávku do 17. května. Dalších 5,6 milionu antigenních testů do škol od čínského výrobce dodá firma Targo Promotion, zakázku Státní správy hmotných rezerv vyhrála s nejnižší nabídkou 27,49 Kč za kus bez DPH. Žádná z osmi firem, které se do tendru přihlásily, nebyla vyloučená. Správa by měla podle ministra školství vypsat ještě jednu soutěž na nákup antigenních testů pro školy, aby jich byl do konce tohoto školního roku dostatek.

V neděli testy prokázaly v Česku 381 nových případů nemoci covid-19, což byl nejnižší denní přírůstek od konce srpna, v mezitýdenním srovnání bylo případů o 130 méně. Víkendové přírůstky ale bývají nižší, protože se méně testuje. Naopak přibylo očkovaných, zdravotníci v neděli aplikovali 24.819 dávek vakcíny proti koronaviru, zhruba o 4000 více než před týdnem. Podle rozhodnutí vládní rady pro zdravotní rizika se může od půlnoci registrovat k očkování další skupina lidí, a to ve věku od 45 let. Původně měla být registrace otevřená od středy, vládní rada ale podle Babiše dnes schválila posun.

Pro rozvolňování protiepidemických opatření je pro vládu klíčový údaj o počtu případů covidu na 100.000 obyvatel za týden a nyní je v zemi podle údajů ministerstva zdravotnictví 101 takových případů. I přes lepšící se epidemickou situaci skupina MeSES doporučuje vládě, aby s dalšími změnami při uvolňování opatření počkala na to, jaký dopad bude mít současné rozvolnění. Návrh balíčku číslo čtyři, na který by mělo dojít při týdenním počtu 75 případů na 100.000 obyvatel, byl otevřít zahrádky u restaurací, hromadné akce venku a ubytování při snížené kapacitě. Premiér minulý týden uvedl, že bude žádat i o obnovení běžné výuky ve školách včetně středních také od příštího pondělí. Podle odborné skupiny by ale rotační výuka neměla končit v krajích, kde je incidence vyšší než 100 případů na 100.000 obyvatel za sedm dní a reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se tam dlouhodobě nedrží pod hodnotou jedna. Hromadné akce radí MeSES v květnu a červnu povolit jen venku a pro sedící diváky. Nad rámec dohodnutých balíčků lze podle MeSES povolit pouze ojedinělé pilotní projekty.

Na druhém stupni základních škol včetně nižších ročníků víceletých gymnázií začala rotační výuka, při které se žáci týden učí doma a týden ve škole, minulý týden v šesti krajích a v Praze. Dnes se k nim přidaly školy v Ústeckém a Jihočeském kraji, na Vysočině a na celé Moravě včetně Slezska. V těchto regionech se dneškem otevřely i mateřské školy pro všechny děti.

Otevření školek a návrat dětí do škol ve zbývajících regionech už vyhlíželi například samoživitelé. Podle jejich vyjádření mít děti neustále doma bez možnosti nechat je hlídat rodinou negativně dopadalo na jejich psychický stav i na finanční stránku rodiny. S úlevou i s obavami přivítali dnes po více než půl roce své starší školáky i učitelé Základní školy Boženy Němcové v Přerově. Školu navštěvují romské děti a kvůli chybějícímu technickému zázemí dětí se musela obejít bez on-line výuky. Výuka na dálku vyčerpala nejen pedagogy, ale i žáky, podle pedagogů se to u mnohých projevilo na plnění úkolů. Škola bude nyní muset veškeré školní návyky u dětí obnovit.

Po dlouhé době se dnes otevřely například prodejny hudebních nástrojů, obchody se suvenýry nebo tetovací salony či krejčovství. Mnozí obchodníci čekají růst tržeb. On-line prodej nebo prodej z okénka některým nestačil ani na pokrytí nákladů. Například majitelka švadlenky Kateřina Jandová měla dosud zavedený prodej z okénka dvakrát týdně, dosáhla ale jen na zlomek příjmů, řekla dnes ČTK a Českému rozhlasu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 26. září 2021

Očekáváme v 11:00 19°C

Celá předpověď