Dnes je poslední den, kdy mohou lidé u soudu zpochybnit výsledek voleb prezidenta

foto Prezidentské volby - ilustrační foto.

Brno - Dnešek je poslední den, kdy mohou lidé u Nejvyššího správního soudu zpochybnit výsledek volby prezidenta. Sedmidenní lhůta, která se počítá od vyhlášení výsledku ve Sbírce zákonů, vyprší v 16:00. Na rozhodnutí má specializovaný volební senát vždy 15 dní od doručení návrhu. V prezidentské volbě uspěl bývalý vysoký představitel armády a NATO Petr Pavel. V druhém kole porazil předsedu ANO a poslance Andreje Babiše. Rozdíl činil zhruba 959.000 hlasů.

Před pěti lety soud řešil zhruba 70 podnětů a nevyhověl žádnému. Letos už před počátkem lhůty dostal 500 podnětů, které však odmítal pro předčasnost, podle dostupných informací šlo často o sériová či formulářová podání, tedy psaná podle jednoho vzoru.

Další desítky podnětů přicházely od minulého týdne, v pondělí odpoledne jich bylo kolem 130. Mezi stěžovateli, kteří se na soud obrátili po začátku lhůty, je například podnikatel Karel Janeček, jenž chtěl kandidovat na Hrad, avšak vnitro mu neuznalo dostatek občanských podpisů. Už před volbami se neúspěšně bránil u Nejvyššího správního soudu i Ústavního soudu.

Několik podnětů se vrací k předvolební kampani. Nejméně jeden se týká okrsku v Praze-Bohnicích, kde patrně komise omylem přičetla hlasy pro pozdějšího vítěze Pavla jeho soupeři Babišovi.

Na soud se obecně mohou obracet voliči i kandidáti, případně jejich podporovatelé z řad občanů i zákonodárců. Soud může zasáhnout jen v případě, že zjištěné pochybení prokazatelně ovlivnilo výsledek voleb.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 17:00 11°C

Celá předpověď