Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply o 6,8 mld. na 2,133 bilionu Kč

foto Ilustrační foto - Nahoře je platná česká stokoruna, dole dnes už neplatná bankovka v hodnotě 200 Kč.

Praha - Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply meziměsíčně o 6,8 miliardy na 2,133 bilionu korun. Zadlužení firem se zvýšilo o 7,8 miliardy na 1,295 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností na konci října vyšší zhruba o 119,7 miliardy korun a dluhy firem stouply o 76,3 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl letošní duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale dubnovou statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a loni v říjnu se dostalo nad dva biliony korun.

Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V říjnu podle centrální banky meziměsíčně stouply o 0,3 procenta na 1,661 bilionu korun.

Zadlužení firem naproti tomu dlouhodobě kolísá. Letos v lednu zůstalo téměř beze změny, v únoru stouplo, v březnu až květnu klesalo, od června do srpna opět rostlo a v září se snížilo.

Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl stále dlouhodobé úvěry. V říjnu jejich objem dosáhl 698 miliard korun, což bylo podle ČNB 54 procent celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva. V říjnu byla bankovní statistika sestavena z dat 44 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď