Komora sestavila pro budoucí vládu 34 požadavků na zlepšení podnikání

foto Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý hovoří na celostátním sněmu komory 30. července 2020 v Praze.

Brno - Vedení Hospodářské komory na dnešním sněmu představilo 34 bodů adresovaných budoucí vládě, která vzejde z říjnových parlamentních voleb. Jde o návrhy i požadavky, které se týkají trhu práce, daní, podnikatelského prostředí i infrastruktury. Ve svém projevu je představil i prezident komory Vladimír Dlouhý.

Na tiskové konferenci jako nejdůležitější bod zdůraznil, že stát by se neměl dál zadlužovat. "Pokud někdo neustále snižuje daně a zvyšuje zadlužování, znamená to jediné - že bude muset začít daně zase zvyšovat, rozpočtu nemohou pouze klesat příjmy, to my, podnikatelé, dobře víme," zdůraznil Dlouhý.

Nejvíce doporučení v dokumentu se týká trhu práce. "Dnes nejproblematičtější oblastí je bezesporu trh práce. Na předních místech žebříčku největších bariér rozvoje podnikání v České republice se dlouhodobě drží bez ohledu na velikost firmy nebo na obor podnikání," upozornil Dlouhý.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Hospodářská komora žádá například podporu částečných úvazků zrušením doplatku do minimálního pojistného, zvýšení atraktivity práce na dohodu zvýšením měsíčního limitu na 15.000 korun měsíčně i zrychlení vyřizování žádostí a navýšení kvót pro pracovníky ze zahraničí.

Podnikatelé požadují také snížení sazby pojistného za sociální zabezpečení alespoň o dva procentní body, zvýšení limitu pro paušální daň na dva miliony korun ročně a zvýšení limitu pro plátcovství daně z přidané hodnoty na dva miliony korun.

Reformu podle komory potřebuje i vzdělávací systém, podporu podle ní potřebuje také spolupráce škol a zaměstnavatelů. "Na trhu práce se ve velké míře objevuje nesoulad mezi kvalifikacemi, které poptávají zaměstnavatelé, a těmi, které nabízejí pracovníci," dodal Dlouhý.

Zdůraznil, že pro podnikatele je zásadní předvídatelné a přehledné daňové prostředí, stejně jako podpora exportu nebo rozvoj dopravní infrastruktury. Podnikatelům se nelíbí omezení otevírací doby o svátcích a žádají také stát, aby provedl analýzu, zda opravdu potřebuje plošně detailní výroční zprávy a úplné účetní uzávěrky podniků.

Přímo v sále si základní stavební kameny budoucí hospodářské politiky, jak tyto body označil Dlouhý, vyslechli pozvaní politici. K delegátům promluvil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který varoval zejména před populismem a vyzýval k realistickému přístupu při tvorbě zákonů.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) věnovali své projevy vyjmenování úspěchů a splněných úkolů, které má současná Sněmovna a vláda za sebou.

Zástupci opozice, předseda ODS Petr Fiala a místopředseda sněmovního hospodářského výboru za Piráty Martin Jiránek připomněli spolupráci svých stran s Hospodářskou komorou i představy, které jejich strany o dalším směřování podnikatelského prostředí v Česku mají.

Dlouhý: Výzvou pro budoucí vládu průsečík energetiky, zelené dohody a investic

Největší výzvou pro budoucí vládu v ekonomice je průsečík energetiky, evropské zelené dohody (Green Deal) a perspektivních průmyslových investic. V projevu při zahájení sněmu Hospodářské komory ČR (HK ČR) v Brně to dnes řekl její prezident Vladimír Dlouhý. Nikdo podle něj nezpochybňuje nutnost reagovat na klimatickou změnu, zelená politika však musí zohledňovat specifické podmínky jednotlivých členských států a je potřeba zajistit dostatečné financování dekarbonizačního úsilí. Na klima s rozumem – to by mělo být základní heslo, uvedl Dlouhý.

Vidí tu několik klíčových problémů. "Prvním je stabilní energetická bilance státu, tedy energetická soběstačnost a bezpečnost. Druhým je zajistit dlouhodobě takové ceny energií, které nepodlomí konkurenceschopnost českého průmyslu. Třetí, patrně největší problém, představuje přístup ČR k plnění dekarbonizačních cílů zelené dohody, především pak k balíčku Fit for 55, který přenastaví pravidla emisního obchodování, rozšiřuje dekarbonizaci i na odvětví dopravy a budov a výrazně přitvrdil snížení emisí CO2 pro rok 2030," řekl Dlouhý.

Z pohledu konkrétních kroků musí podle něj budoucí vláda okamžitě pokračovat v tendru na postavení jaderného bloku v Dukovanech a zajistit odpovídající notifikace na evropské úrovni. "Otevřeným problémem je také přechodné období následujících deset až 20 let, kdy udržení soběstačnosti a stability vyžaduje přechod uhelných elektráren na plyn, restrukturalizace teplárenství a masivní investice do přenosové soustavy," uvedl prezident komory.

Rozhodujícím podle něj bude také, jak český průmysl využije zdroje Modernizačního fondu. "Jinými slovy jak vláda podpoří investice do moderních technologií, včetně těch, které se zelenou politikou souvisí. A nejde jen o evropské peníze, ale obecně o investiční klima v naší zemi," řekl Dlouhý. Zmínil také rostoucí cenu práce a s tím úzce související nedostatek kvalifikované pracovní síly, digitalizaci nebo problematiku vzdělávání. Skutečným, systémovým řešením je podle něj reforma vzdělávacího systému a užší spolupráce škol s podnikateli.

"Jsme velmi nespokojeni s přístupem ministerstva školství k problematice Národní soustavy kvalifikací, tedy k tomu, jaké kvalifikace má vzdělávací systém rozvíjet. Považujeme za absurdní, aby o těchto skutečnostech rozhodoval někdo jiný než podnikatelé a zaměstnavatelé. Představa, že nás úředníci maximálně přizvou a rozhodnou sami, je nepřijatelná, neboť jak o tom mohou rozhodovat lidé, kteří v životě ve sféře soukromého podnikání nepůsobili? Toto je oblast, kde budeme ve vyjednávání s budoucí vládou nesmlouvaví," dodal Dlouhý.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 27. října 2021

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď