Dle politologů může mít ANO problém mobilizovat příznivce pro druhé kolo

foto Zleva předseda ANO Andrej Babiš a místopředseda Karel Havlíček při příchodu do volebního štábu hnutí ANO, 24. září 2022, Praha.

Praha - Výsledek komunálních a senátních voleb je úspěchem hnutí ANO, zásadní proměnu české politické scény ale nepřinesly, domnívají se politologové oslovení ČTK. Zároveň upozorňují, že ANO může problém zmobilizovat voliče, aby přišli ke druhému kolu voleb do horní parlamentní komory. Ze stejného důvodu jsou skeptičtí i k vlivu výzvy předsedy SPD Tomia Okamury, aby lidé za týden v senátním finále hlasovali proti kandidátům vládních stran.

Podle politologa Daniela Kunštáta se hnutí ANO v podstatě podařilo udělat z prvního kola senátních voleb referendum o současné vládě. Pro vládní koalici ale volby nedopadly úplně špatně. "Není to samozřejmě žádný fenomenální úspěch, ale v daném sociálně-ekonomickém a politickém kontextu si vlastně ty strany minimálně udržely pozice," domnívá se Kunštát.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil výsledek komunálních i senátních voleb za úspěch, hnutí si podle něj významně polepšilo. Kunštát ale upozorňuje, že ANO se nemusí úspěch z prvního kola zopakovat i v kole druhém. "Má docela nevýhodu, že oslovuje specifický segment voličů, který má s volební disciplínou z různých důvodů problém," uvedl politolog. Odhaduje proto, že ve druhém kole budou mít mírně navrch reprezentanti koalice.

Na úskalí druhého kola upozorňuje také politolog Ladislav Mrklas. Hnutí ANO se podle něj podařilo voliče v prvním kole "vyhecovat", poněkud paradoxně se mu ale podařilo k účasti ve druhém kole mobilizovat i velkou část provládních voličů.

K možnému drtivému úspěchu největší opoziční strany ve druhém kole je skeptický také politolog Josef Mlejnek. Domnívá se, že se ANO nepodaří většinu nominací proměnit na mandát v horní parlamentní komoře. Největší šanci na úspěch má podle něj v severních Čechách a na severu Moravy.

Průběžný výsledek komunálních voleb, je podle Mlejnka pozoruhodně stabilní. Vzhledem k energetické krizi a růstu ostatních cen se podle něj dalo očekávat zemětřesení. "Volby v zásadě nepřekvapily a já bych řekl, že je to dobře, ukázalo se, že ten systém komunální politiky vykazuje stabilitu," řekl.

Podle politologa Jana Kubáčka výsledek senátních a komunálních voleb ukazuje, že je mnozí voliči vnímali jako "výchovný pohlavek" vládní koalici a jako varování. K urnám podle něj přišli spíše protestně naladění voliči, kteří tentokrát volili jak v komunálních, tak v senátních volbách, což v minulosti nebylo. Důsledkem je podle Kubáčka "velice solidní" výsledek hnutí SPD ve volbách do obecních zastupitelstev. "V podstatě se poprvé významně objeví v komunálních funkcích napříč republikou, což je pro ně velký úspěch," poznamenal Kubáček.

Za úspěch pro své hnutí označil volby i lídr SPD Tomio Okamura. Zároveň vyzval voliče, aby ve druhém kole senátních voleb hlasovali proti kandidátům vládních stran. K vlivu této výzvy jsou ale politologové spíše skeptičtí. Podporovatelé SPD jsou podle Kunštáta lidé s menším zájmem o politiku a nižší volební disciplínou.

Pochybnosti o tom, že by se voliče SPD podařilo mobilizovat k masové účasti ve druhému kolu senátních voleb, má i Mrklas. Okamurova výzva je ale podle něj důležitá proto, že ukazuje, jak se současná sněmovní opozice dává dohromady. Pro Okamurovo hnutí ale není přimknutí k ANO do budoucna dobrá zpráva, protože bude dříve či později ztrácet své voliče směrem k ještě radikálnějším politickým uskupením, domnívá se Mrklas.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď