Djukanović byl zvolen černohorským prezidentem už v prvním kole

foto Šéf prozápadní Demokratické strany socialistů (DPS) a černohorský premiér Milo Djukanović

Podgorica - Prozápadní kandidát Milo Djukanović se stal jasným vítězem nedělních prezidentských voleb v Černé Hoře. Získal 53,9 procenta hlasů, oznámila dnes na svém webu po sečtení všech hlasů ústřední volební komise. Djukanović, který černohorské politice v posledních 30 letech dominuje, tak byl zvolen hlavou státu už v prvním kole voleb. Druhé kolo se proto za dva týdny konat nebude.

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) podle agentury Reuters konstatovali, že v nedělních volbách byly respektovány základní svobody. Nicméně postavení kandidátů nebylo úplně rovnocenné, protože Djukanović měl "institucionální výhodu" plynoucí z dlouhého vládnutí jeho politické strany. Bylo také zaznamenáno několik případů zneužití státních prostředků a rovněž pokusy o nátlak na voliče, aby hlasovali ve prospěch Djukanoviče.

Djukanovičovo vítězství se všeobecně očekávalo. Už v neděli ho ohlásilo nezávislé Centrum pro monitoring (CEMI) a vládnoucí Demokratická strana socialistů (DPS). Djukanovičův volební štáb hovořil o "historickém vítězství".

Druhý skončil hlavní opoziční kandidát Mladen Bojanić, kterému hlas odevzdalo 33,4 procenta zúčastněných voličů. Třetího nejvyššího zisku dosáhla s 8,2 procenta hlasů jediná kandidující žena Draginja Vuksanovičová. Celkem se o post černohorské hlavy státu ucházelo sedm kandidátů.

Volební účast byla o něco málo vyšší než před pěti lety. K urnám nyní dorazilo 63,92 procenta z 532.599 oprávněných černohorských voličů.

Djukanović byl od roku 1991 už šestkrát premiérem a v letech 1998 až 2002 také prezidentem. Do vrcholné politiky vstoupil v roce 1991, kdy se stal předsedou černohorské vlády poprvé, a to ve 29 letech. V té době patřil k politické reprezentaci podporující srbského prezidenta Slobodana Miloševiče. Později se od Miloševiče odklonil a v roce 2006 přivedl svou zemi k nezávislosti. Jeho prozápadní kurz loni vyústil v členství v NATO a nyní je jeho cílem začlenit Černou Horu i do Evropské unie.

Prozápadní politika černohorského vedení nepříznivě poznamenala vztahy s Ruskem. Po parlamentních volbách v roce 2016, kdy opět zvítězila DPS, dal Djukanović najevo, že se už nebude ucházet o premiérský post. Zdálo se, že by se mohl postupně z vysoké politiky stáhnout, než letos oznámil, že bude kandidovat v prezidentských volbách.

Opozice - zejména ta prosrbsky a prorusky orientovaná, která podporovala kandidaturu Bojaniče - Djukanoviče a čelné představitele DPS obviňuje z podporování korupce, protežování příbuzných a přátel a z účasti na organizovaném zločinu. Djukanović a ostatní tato obvinění rozhodně odmítají.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 7:00 17°C

Celá předpověď