Djokovič po prohraném soudu o víza odletěl z Austrálie

foto Srbský tenista Novak Djokovič odlétá z Austrálie na snímku ze 17. ledna 2022.

Melbourne - První tenista světa Novak Djokovič ze Srbska po prohraném soudu o zrušení víz odletěl z Melbourne. Informoval o tom australský ministr pro imigraci Alex Hawke.

Djokovič u federálního soudu usiloval o možnost obhajovat titul na Australian Open, kde měl jako odpůrce vakcinace původně startovat díky výjimce z povinného očkování proti koronaviru po prodělání nemoci.

Vládní nařízení se však liší a po příletu mu úřady vízum odebraly. Dvacetinásobný grandslamový vítěz poté uspěl u soudu, který mu kvůli procesní chybě úředníků umožnil vstup do země. Vízum mu následně Hawke zrušil a Djokovičovo odvolání federální soud dnes zamítl.

Djokovič v prohlášení uvedl, že potřebuje čas na odpočinek, aby se z posledních týdnů vzpamatoval. K případu se vyjádřil jen krátce. "Jsem nesmírně zklamán, že soud zamítl moji žádost o přehodnocení rozhodnutí ministra pro imigraci o zrušení mého víza, což znamená, že nemůžu zůstat v Austrálii a zúčastnit se Australian Open. Rozhodnutí soudu respektuji a budu spolupracovat s úřady při odjezdu ze země," uvedl čtyřiatřicetiletý hráč, který chtěl v Melbourne usilovat o rekordní 21. grandslamový titul.

Djokovič je odpůrcem vakcinace proti koronaviru a australské vízum dostal na základě výjimky z povinného očkování po prodělaném koronaviru. Jeho žádost posoudily komise státu Victoria a australského tenisového svazu, ale vládní nařízení se liší. Po příletu mu vízum odebraly úřady na letišti. Soud mu ho kvůli procesnímu pochybení úředníků vrátil, ale v pátek mu vízum opět zrušil ministr pro imigraci Alex Hawke, který to vysvětlil veřejným zájmem.

"Bylo mi nepříjemné, že pozornost byla v posledních týdnech upřena na mě a doufám, že teď se budou všichni soustředit na tenis a můj milovaný turnaj," řekl devítinásobný vítěz Australian Open. "Přeju všem hráčům, pořadatelům, dobrovolníkům i fanouškům vše nejlepší v turnaji," uvedl Djokovič. Poděkoval také za podporu rodině, přátelům, fanouškům a Srbům.

Hlavní soudce James Allsop uvedl, že rozhodnutí se týkalo toho, zda bylo ministrovo rozhodnutí o odebrání víza iracionální, nebo právně nepřiměřené. "Není součástí funkce soudu rozhodovat o opodstatněnosti, nebo moudrosti rozhodnutí," řekl Allsop s tím, že šlo o přezkoukání, zda byl ministrův krok v souladu se zákonem, či nikoli. Soud dnes své rozhodnutí písemně nezdůvodnil, to učiní v nadcházejících dnech.

Djokovičův úvodní zápas byl v programu Australian Open zařazen hned na pondělí. Jeho místo zaujme jako poražený z kvalifikace 150. hráč světa Ital Salvatore Caruso, jehož soupeřem bude Srb Miomir Kecmanovič.

Djokovičův případ připravil o letošní Australian Open i tenistku Renatu Voráčovou. Česká deblistka také dostala výjimku z očkování na základě prodělaného covidu. Na rozdíl od Srba prošla na letišti kontrolou, ale po týdnu volného pohybu v Melbourne a jednom odehraném turnaji byla zadržena, vyslýchána a o vízum přišla. Z Melbourne pak rychle odletěla.

Djokovičova neúčast bude podle ATP ztrátou, Vučič mluví o honu na čarodějnice

Neúčast Novaka Djokoviče na Australian Open bude podle vedení ATP Tour ztrátou pro tenis. Srbský prezident Aleksandar Vučič označil situaci kolem prvního hráče světa, kterému v Austrálii zrušili vízum a deportovali, za hon na čarodějnice. Vízum dostal původně na základě výjimky z povinného očkování proti koronaviru, kterou však úřady po jeho příledaniel tu zpochybnily.

ATP uvedla, že Djokovičovo vyhoštění je vyústěním politováníhodné série událostí. "Na zhodnocení faktů a poučení z této situace je zapotřebí více času. Bez ohledu na to, jak k tomu došlo, Novak je jedním z největších šampionů našeho sportu a jeho absence na Australian Open je pro tenis ztrátou. Víme, jak turbulentní byly poslední dny pro Novaka a jak moc chtěl v Melbourne obhájit titul. Přejeme mu, ať se mu daří a těšíme se, že se brzy vrátí na kurt," uvedla ATP Tour v prohlášení. Hráčům nadále doporučuje očkování proti koronaviru, které má 97 tenistů z první stovky.

Djokovič byl před deseti dny zadržen na letišti, poté propuštěn, ale vízum mu znovu odebral ministr pro imigraci. Dnes soud jednomyslně toto rozhodnutí potvrdil a Djokovič musí odletět.

Na Djokovičovu obranu celou dobu vystupovali srbští politici a prezident Vučič po dnešním verdiktu opět zkritizoval australské úřady. "Je nepřijatelné, aby s nejlepším tenistou takhle zacházeli deset, jedenáct dní a pak mu jedenáctý den řekli to samé co na začátku. Řekl jsem Novakovi, že už se nemůžu dočkat, až se vrátí do své země, kde je vždy vítán," uvedl Vučič.

Australské státní zástupce obvinil ze lži. "V nesmyslném soudním sporu bylo vidět, jak obžaloba lže. Tvrdí, že v Srbsku je méně než 50 procent očkovaných lidí, ale oficiálně je to 58 procent. To je více než v mnoha jiných evropských zemích. To byl nesmyslný argument," řekl srbský prezident. "Myslí si, že Djokoviče ponížili, ale ponížili jen sami sebe. On se může vrátit domů a podívat se všem zpříma do očí."

Srbská premiérka Ana Brnabičová označila verdikt soudu za skandální. "Ukázalo se, jak v některých zemích funguje nebo spíš nefunguje právní stát."

Rozhodnutí soudu naopak přivítal australský premiér Scott Morrison. "Děkuji soudu za pohotovost a trpělivost, který se všemi účastníky měl. Teď je na čase věnovat se Australian Open a tenisu," prohlásil.

Srbský olympijský výbor vyjádřil zklamání z toho, že byl Djokovič deportován a přišel o šanci "potvrdit pozici nejlepšího tenisty všech dob". Zacházení s hráčem označil za naprosto nepřijatelné.

"Sport na celém světě se neustále snaží zůstat nezávislý na politice a vnějších vlivech, protože za takových okolností vítězí jen ti nejlepší. Očividně tomu tak tentokrát nebylo a Novakovi bylo nesportovně odepřeno právo bojovat o desátý titul na Australian Open," uvedl výbor. Připojil, že je hrdý na to, jak Djokovič s důstojností šampiona zvládl zadržení a soudní řízení. "Proto i přes toto skandální rozhodnutí považujeme Novaka opět za vítěze."

Sedminásobného grandslamového šampiona Matse Wilandera deportace světové jedničky překvapila. "Jsem v šoku, ale také trochu vyčerpaný, protože o tom slýcháme už týden. Oceňuji, že to Novak zkusil, ale zároveň věděl, že se to může stát, protože pravidla vyžadují očkování," řekl Švéd. "Jeho kariéra je na hraně a možná bude muset udělat něco, co ve skutečnosti udělat nechce."

S Djokovičem soucítí jeho dlouholetý soupeř Andy Murray. "Pro turnaj to není ideální, protože je lepší, když na něm hrají ti nejlepší. Rozhodně se nabízí řada otázek, co se vlastně stalo a proč," řekl BBC Brit, který se srbskou hvězdou čtyřikrát prohrál ve finále Australian Open. "Novaka znám od dvanácti let. Uznávám ho. Nelíbí se mi, že se dostal do téhle situace a byl v detenčním zařízení," uvedl Murray, který bude hrát v Melbourne na divokou kartu. Jediným bývalým vítězem turnaje v pavouku zůstal Španěl Rafael Nadal.

Patrick Mouratoglou, mimo jiné kouč americké hvězdy Sereny Williamsové, uvedl, že hlavním poraženým je úvodní grandslam sezony. "Jedinou dobrou zprávou je, že se snad začne mluvit o tenisu," napsal Mouratoglou na sociální sítě.

Další kouč Daniel Vallverdú, který v minulosti trénoval Tomáše Berdycha či Brita Andyho Murrayho, apeloval, aby se pozornost upřela na tenis. "Otočme list a zaměřme se na hráče, kteří budou další dva týdny soutěžit. Trénovali na to měsíce, přišel jejich čas. Hodně štěstí," uvedl venezuelský trenér.

Kanadský tenista s českými kořeny Vasek Pospisil připomněl, že Djokovič přijel do Austrálie, protože obdržel výjimku a vízum pro vstup do země. "Jinak by Australian Open vynechal a byl doma s rodinou," řekl Pospisil, který předloni s Djokovičem založil Asociaci profesionálních hráčů tenisu (PTPA). "A co se týče tohohle bordelu, je to politicky motivované, což je evidentní, protože se blíží volby. Tohle není jeho chyba, on na nikoho netlačil a nevytvořil si vlastní pravidla."

"Novak byl vždy mezi prvními, když se měl někoho z nás hráčů zastat. Ale za ním teď nikdo nestojí. Buď silný, Novaku," uvedla francouzská tenistka Alizé Cornetová.

Výkonný výbor australského tenisového svazu, pořadatele Australian Open, v prohlášení konstatoval, že rozhodnutí soudu respektuje. "Těšíme se na napínavé Australian Open a všem hráčům přejeme hodně štěstí."

Před federálním soudem sledovalo jednání asi padesát fanoušků Djokoviče, někteří v srbských dresech. Po vynesení verdiktu některé ženy plakaly. "Jsem smutný. Není to terorista, je tenista a má hrát," citoval deník The Age Mladena Iljanoviče.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď