Divocí koně v Hradci Králové a u Jaroměře dostali větší výběhy

foto Dvě skupiny divokých koní, které byly před měsícem převezeny ze středočeských Milovic do lokality Plachta v Hradci Králové a na Josefovské louky u Jaroměře, dostaly větší výběhy. Čtyři koně na přírodní památce Plachta (na snímku) byli 17. února vypuštěni z dosavadní asi půlhektarové aklimatizační ohrady do výběhu o rozloze kolem 1,5 hektaru.

Hradec Králové - Dvě skupiny divokých koní, které byly před měsícem převezeny ze středočeských Milovic do lokality Plachta v Hradci Králové a na Josefovské louky u Jaroměře, dostaly větší výběhy. Aklimatizace devíti koní v novém prostředí byla bez komplikací. Největší problém jsou neukáznění návštěvníci, kteří se koně snaží krmit nebo se na ně chodí dívat s volně puštěnými psy. ČTK to řekl organizátor projektu David Číp z Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř.

Dvě skupiny divokých koní, které byly před měsícem převezeny ze středočeských Milovic do lokality Plachta v Hradci Králové a na Josefovské louky u Jaroměře, dostaly větší výběhy. Čtyři koně na přírodní památce Plachta (na snímku) byli 17. února vypuštěni z dosavadní asi půlhektarové aklimatizační ohrady do výběhu o rozloze kolem 1,5 hektaru. Čtyři koně na území přírodní památky Plachta dnes byli vypuštěni z dosavadní asi půlhektarové aklimatizační ohrady do výběhu o rozloze kolem 1,5 hektaru. "V něm by měli být asi jeden měsíc. Pak je vypustíme do zhruba šestihektarového výběhu, jehož ohrazení nyní budeme stavět," řekl Číp. Ohradu na Plachtě tvoří dřevěný plot s elektrickým ohradníkem. Na Josefovských loukách se koně do většího tříhektarového výběhu dostali už před týdnem, protože jich je pět a trávu v malém aklimatizačním výběhu již spásli.

Dvě skupiny divokých koní, které byly před měsícem převezeny ze středočeských Milovic do lokality Plachta v Hradci Králové a na Josefovské louky u Jaroměře, dostaly větší výběhy. Čtyři koně na přírodní památce Plachta (na snímku) byli 17. února vypuštěni z dosavadní asi půlhektarové aklimatizační ohrady do výběhu o rozloze kolem 1,5 hektaru. Divocí koně z anglického Exmooru se na Plachtě i na Josefovských loukách stali návštěvnickou atrakcí. "V Hradci Králové se na ně chodí dívat stovky lidí. Drtivá většina z nich se chová ukázněně a koně nekrmí," řekl Číp. Dohled nad koňmi i návštěvníky bude dělat několik desítek dobrovolníků, kteří se přihlásili na výzvu ochránců přírody. Na Josefovské louky se chodí na koně dívat o něco méně lidí, protože místo je hůře přístupné a terén tam je podmáčený.

Větší výběh bude pro koně bezpečnější. "Pokud se splaší, potřebují koně velký prostor. Aby měli před psem kam uniknout a aby se mohli začít bránit, pokud by to pro ně začalo být už hodně vážné a pes příliš velký a agresivní," uvedli chovatelé. Velký výběh je podle nich zároveň nejlepší ochranou před nezodpovědnými návštěvníky, kteří by chtěli koně krmit, protože nebude vůbec jednoduché se ke koním přiblížit. Krmení koní různými potravinami může být pro koně podle Čípa i smrtící.

Dvě skupiny divokých koní, které byly před měsícem převezeny ze středočeských Milovic do lokality Plachta v Hradci Králové a na Josefovské louky u Jaroměře, dostaly větší výběhy. Čtyři koně na přírodní památce Plachta (na snímku) byli 17. února vypuštěni z dosavadní asi půlhektarové aklimatizační ohrady do výběhu o rozloze kolem 1,5 hektaru. Divocí koně se do východních Čech vrátili po 7000 letech, vědci se shodují, že vymizeli na konci neolitu. Koně by měli v obou lokalitách přirozeným způsobem pomáhat pečovat o biologicky cenná přírodní stanoviště. Na východ Čech je bezplatně zapůjčila společnost Česká krajina. Zvířata jsou potomky zakládajícího stáda, které bylo přivezeno do rezervace velkých kopytníků v Milovicích v roce 2015.

Přirozená pastva velkých kopytníků vytváří mozaiku různorodých stanovišť, kterou nedokáže napodobit jiný typ péče, jako je například kosení nebo pastva domácích zvířat. Proto je vhodná pro údržbu rozsáhlejších území, kde pomáhá k návratu kvetoucích bylin a na ně vázaných druhů motýlů a dalších organismů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď