Divadlo Ungelt uvede monodrama s Richardem Krajčem

foto Herec Richard Krajčo a režisérka Karin Krajčo Babinská pózují na tiskové konferenci k chystané inscenaci Všechny báječný věci, 18. ledna 2023, Praha.

Praha - Teprve potřetí za dobu existence Divadla Ungelt uvede tato pražská scéna hru pro jednoho herce. V monodramatu Všechny báječný věci se do komorního divadla na Starém Městě vrátí herec a muzikant Richard Krajčo, jehož režíruje Karin Krajčo Babinská, pro kterou jde o divadelní debut. Premiéra inscenace hry britského dramatika Duncana Macmillana bude 26. ledna. Tvůrci ji dnes představili novinářům.

Zakladatel divadla Milan Hein uvedl, že záměr přizvat k další spolupráci s Ungeltem Krajča i s manželkou trval dlouho, hodně času zabralo hledání hry. Krajčo hraje pod hlavičkou Ungeltu přes deset let s Davidem Švehlíkem v inscenaci amerického dramatu Deštivé dny. Za svůj výkon dostal Thálii a deset let je představení vyprodané. Krajčo dnes uvedl, že si spočítal, že za dobu uvádění příběh dvou parťáků u chicagské policie vidělo 150.000 diváků.

"Herectví, i když jsem ho vystudoval, je pro mě pořád koníček, tíhnu víc ke kapele. Hodně jsem si toho odehrál a splnil, ale řekl jsem si, že jediné, co mi chybí, je monodrama," řekl dnes. Na hru Všechny báječný věci narazil při hledání na internetu, když pátral po nejlepší hře pro jednoho herce.

"Manželé Krajčovi chtěli oslavit konec pandemie, když ne humorem, tak alespoň optimismem. Monodrama Všechny báječný věci má k bujarému smíchu daleko, v optimismu ale vyniká," uvedl dramaturg Pavel Ondruch. Aktér hry se v dětství rozhodne, že pro svou maminku napíše seznam všech báječných věcí, pro které stojí za to žít. Ten se při inscenování hry rozrůstá i díky divákům, s jejichž aktivní přítomností dramatik počítá.

"Text, který Macmillan stvořil spolu s britským komikem a hercem Jonnym Donahoem, umožňuje kromě nenásilného a dobrovolného zapojení diváků i improvizaci a autorský herecký vklad. I proto okamžitě po premiéře na divadelním festivalu v Edinburghu dobyl svět," doplnil dramaturg.

Původní inscenaci s Donahoem natočila HBO a text následně zinscenovalo mnoho divadel, včetně českých. Z logiky textu každá inscenace je absolutně jiná. "Vyberu si pár lidí, kteří pak něco na pódiu ztvární, pokaždé to bude jiný táta, jiná paní profesorka, jiná budoucí žena. A protože každý jinak komunikuje, pro herce to je zajímavé, nutí ho to reagovat, improvizovat," řekl Krajčo.

Zmíněný seznam věcí, který je ve hře důležitý, ale není v textu hry zcela rozepsán po položkách. Krajčovi proto začali sami takový svůj seznam psát při zkoušení inscenace. "Jedna divačka nám po zkoušce poslala dopis, že si seznam věcí, pro které stojí za to žít, začala také psát. A dodala, že jí hra velmi pomohla, že přijde ještě jednou. Pomohla jí z velmi těžké životní situace. Napsala nám, že chtěla odejít z tohoto světa," uvedla dnes režisérka.

Macmillan se narodil v roce 1980. Jeho hry se uvádějí v mnoha zemích včetně Česka, také Všechny báječný věci uvedlo již několik divadel v ČR. "Celé jeho dílo zastřešuje myšlenka, že divadlo léčí, že má poslání, že dokáže být společnou terapií pro všechny, kdo do něj přijdou," uvedl Ondruch.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď