Divadlo může pomoci řešit sociální problémy

foto Divadlo Archa

Divadlo Archa je partnerem Projektu Lidé lidem pro oblast komunitního umění. Pražské divadlo Archa je multižánrovým centrem pro současná scénická umění. Každoročně pořádá Mezinárodní letní školu - divadla v sociálním kontextu, která se věnuje především metodám a technikám dokumentárního divadla zaměřeného na bezprostřední problémy společnosti a reflektujícího aktuální sociální a politické otázky. Divadelní tvorba v sociálním kontextu je Arše vlastní a prostřednictvím workshopů bude předávat své zkušenosti v obou zúčastněných regionech.

Workshopy v Ostravě (15. až 17. února a 22. až 24. února 2019) a Ústí nad Labem  (1. až 3. března a 15. až 17. března 2019) povede režisérka Jana Svobodová, hudební skladatel Jan Burian ml. a vizuální umělec Jaroslav Hrdlička.  Jejich cílem je oslovit ty, kteří se v regionech věnují sociálním problémům, které nejsou ve společnosti slyšet. „Umělec musí  umět naslouchat, teprve poté může tvořit,“ říká Jana Svobodová ke svým vyučovacím metodám. Prostřednictvím dílen nazvaných Putovní laboratoř divadelní praxe chtějí umělci předat své zkušenosti dál, tak aby jejich absolventi mohli dále využívat získané nástroje ve své denní praxi, ve svém vlastním prostředí.

Režisérka zdůrazňuje, že workshopy nemíří pouze na profesionální divadelníky. Jejich cílem není hrát divadlo, ale osvojit si určité postupy, jako jsou metody „extrémního naslouchání“, videoartu a umění dialogu. Jejich účastníky tak nemusí být a nebudou zdaleka jen umělci, ale ideálně i pedagogové, sociální pracovníci, asistenti ve školách, lékaři nebo psychologové. Všichni ti, kteří mohou přispět ke zlepšení situace těch, kteří mají méně příležitostí nebo menší přístup k informacím většina společnosti.

Pokud máte zájem se Putovní laboratoře zúčastnit, zašlete stručný životopis a motivační dopis na adresu romana.sekacova@archatheatre.cz. Každého z workshopů se může zúčastnit nejvýše dvacet osob.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. února 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď