Divadla mění vstupenky, lákají na premiéry a zdražují jen výjimečně

foto Divadlo, divadelní sál, hlediště - ilustrační foto

Praha - Tuzemská divadla od chvíle, kdy jim vláda znovu umožnila hrát pro diváky, ohlašují jednu premiéru za druhou. Některé scény potvrzují vysoký zájem lidí a hlásí vyprodáno. Jiné uvedly, že lidé jsou opatrní, některé diváky odrazuje povinnost prokazovat bezinfekčnost, a proto se divadlům nedaří nahradit ztráty z doby lockdownu. Velmi častá činnost, které se nyní divadla věnují, je vyměňování vstupenek na nové termíny. Divadla a další kulturní zařízení se uzavřela loni 12. října a zavřená byla mnoho měsíců.

Švandovo divadlo na Smíchově oznámilo, že od listopadu zdraží vstupenky o deset procent. Podle ředitele scény Daniela Hrbka to dorovná náklady, které divadlu vzrostly i kvůli vynucené pauze způsobené pandemií. Švandovo divadlo je příspěvkovou organizací Prahy a přispívá mu i Praha 5.

Divadlo Pod Palmovkou naopak nezdražilo a ani to neplánuje. Stejně jako ve Švandově divadle a na mnoha dalších scénách hráli i na libeňské scéně v létě. Divadlo Pod Palmovkou často hostuje na zájezdech a daří se mu výpadky ze zisku v uplynulé sezoně nahrazovat, řekla ČTK mluvčí divadla Markéta Hanušová.

Zdražovat vstupné neplánuje podle mluvčího Tomáše Staňka ani první česká scéna, byť měla veliké finanční ztráty. "Dopady uzavření kultury budeme pociťovat ještě poměrně dlouho. Diváci přicházejí do hledišť divadel s nadšením, ale chybí turisté. Dřívější výborná finanční bilance se jen tak nevrátí," uvedl generální ředitel Národního divadla Jan Burian.

Stejně jako pořadatelé jiných kulturních akcí někteří provozovatelé divadel uvádějí, že si diváci nechtějí kupovat vstupenky dlouho dopředu. A ne všichni diváci se těšili na premiéry tak, jako hudební fanoušci na koncerty - zejména na ty, které se už letos v létě mohly konat s téměř plnou kapacitou a pod širým nebem.

Divadla, když musela rušit představení, dávala většinou lidem na výběr, zda jim peníze utracené za vstupenky mecenášsky ponechají, budou je chtít zpět, nebo je budou chtít vyměnit. Výměny vstupenek a poukázek teď řeší mnohé scény, protože vracení peněz neupřednostňovaly. A kvůli tomu, že musejí do hlediště usadit ty, kdo si koupili vstupenky třeba před rokem, nemohou divadla zvyšovat vstupné, i pokud by chtěla.

"Nabízí se otázka zvýšení ceny vstupného, již teď je jasné, že k němu budeme muset v budoucnu přikročit. Trochu nám to komplikuje fakt, že drtivá většina diváků zvolil možnost výměny vstupenek za představení v jiném termínu," sdělila ČTK ředitelka divadla Viola Lenka Plavcová. Pro komorní divadlo bez stálého hereckého souboru je to technicky náročné. "Nelze totiž přesunout celá prodaná představení na jiný konkrétní termín například za šest měsíců dopředu jako v jiných divadlech, protože tvoříme náš program až podle časových možností herců s ohledem na jejich domovské scény," vysvětlila.

Viola tak mění vstupenky divákům podle jejich požadavků jednotlivě a vždy se zveřejněním programu na další měsíc. "Zbývá nám vyměnit téměř 2000 vstupenek….I toto je práce navíc a je třeba ji zaplatit," doplnila s tím, že divadla trápí i odliv spousty technických profesí, což také způsobil lockdown. "Řada z nich si našla stabilnější práci… zatím to není případ Violy, ale vzhledem k tomu, že jsme malá scéna a náš rozpočet není velký, budeme muset najít cestu, jak si i tyto profese za stávající situace udržet," dodala ředitelka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 17. května 2022

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď