Divadelní inscenací roku jsou Transky, body, vteřiny

foto Zleva Jakub Burýšek jako Zdena/Zdeněk a Vojtěch Říha při zkoušce divadelní hry Tomáše Dianišky Transky, body, vteřiny, 23. ledna 2019 v Divadle Petra Bezruče v Ostravě.

Praha - Divadlem roku se v letošním ročníku Cen divadelní kritiky stala Městská divadla pražská. Na tuto scénu putuje i cena ženský herecký výkon, kterou dostala Erika Stárková za postavu zvanou Dívka z inscenace muzikálu Lazarus. Tři ceny včetně nejvyššího ocenění Inscenace roku 2019 na základě hlasování osmi desítek kritiků dostala inscenace Tomáše Dianišky Transky, body, vteřiny uvedená v Divadle Petra Bezruče.

Autor se při psaní hry inspiroval pozapomenutým příběhem světové atletické rekordmanky Zdeny Koubkové, ze které se ve 30. letech minulého století stal po operaci muž.

Předávání tradičních cen dříve známých jako Ceny Alfréda Radoka poznamenalo jako veškeré dění v zemi šíření koronaviru. Původně se měly předávat v divadle Komedie, které spadá pod Městská divadla pražská. Po prvních opatřeních v boji s virem organizátoři ze slavnostního večera vyloučili diváky, nakonec vítěze cen oznámili jen uvedením na svém webu. "Věříme, že se - až bude po karanténě - ceny předáme reálně a vše společně oslavíme," uvedl Karel Král, šéfredaktor časopisu Svět a divadlo, který anketu organizuje.

Inscenace Transky, body, vteřiny bodovala také v kategorii Talent roku, kde cenu dostal Jakub Burýšek, představitel hlavní role. A představení dostalo i cenu za nejlepší poprvé uvedenou českou hru.

Jméno Tomáše Dianišky je spolu s Igorem Orozovičem spojené i s inscenací Bezruký Frantík, kterou uvedlo Divadlo pod Palmovkou. Za mužský herecký výkon v ní dostal cenu Jakub Albrecht. Divadelní hra vypráví skutečný příběh chovance Jedličkova ústavu Františka Filipa, který se před 116 lety narodil bez rukou. Díky pomoci okolí vystudoval, pracoval i psal knihy. Ve svém rodišti v Jamném nad Orlicí na Ústeckoorlicku je dodnes legendou.

V kategorii Hudba roku získal cenu Tomáš Vtípil za hudbu k inscenaci Woyzeck v brněnském HaDivadle. Jako nejlepší scénografii roku vybrali kritici práci Jakuba Kopeckého na inscenaci Kytice pražského Národního divadla.

Držitelé Cen divadelní kritiky (dříve Ceny Alfréda Radoka) za rok 2019:

Inscenace:

Tomáš Dianiška: Transky, body, vteřiny

Režie: Tomáš Dianiška

Divadlo Petra Bezruče, Ostrava

 

Ženský herecký výkon:

Erika Stárková

Dívka z muzikálu Lazarus

Městská divadla pražská

 

Mužský herecký výkon:

Jakub Albrecht

titulní role ve hře Tomáše Dianišky a Igora Orozoviče Bezruký Frantík

Divadlo pod Palmovkou, Praha

 

Divadlo roku:

Městská divadla pražská

 

Poprvé uvedená česká hra:

Tomáš Dianiška: Transky, body, vteřiny

Režie: Tomáš Dianiška

Divadlo Petra Bezruče, Ostrava

 

Scénografie:

Jakub Kopecký - scéna

K. J. Erben, SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) a Ilona Smejkalová: Kytice

Národní divadlo, Praha

 

Hudba:

Tomáš Vtípil

Georg Büchner a Miroslav Bambušek: Woyzeck

HaDivadlo, Brno

 

Talent roku:

Jakub Burýšek - herec

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď