Díky změně trasy Tatry expedice lépe poznala Turecko

foto Opatření kvůli koronaviru zdržela členy expedice Tatra kolem světa 2 v Turecku. Nucenou pauzu využili k procestování země. Snímek byl pořízen 10. května 2020 u městečka Erfelek v regionu Sinop.

Praha - Opatření kvůli koronaviru zdržela členy expedice Tatra kolem světa 2 v Turecku. Nucenou pauzu však zvládají dobře, využili ji k procestování země. Posádka Turecku také komplikovaně řešila opravu auta, nakonec pomohla šťastná náhoda. V rozhovoru pro ČTK to řekl člen expedice Marek Havlíček. Tatra vyrazila z Prahy v únoru. Tříletá cesta má vést přes 69 zemí pěti kontinentů.

Fotogalerie

Podle cestovatele měla být posádka speciálu Tatra T 815 4x4 nyní v Íránu a za pár dní vyrazit do Turkmenistánu. Plán však změnila 17. března kvůli uzavření hranice s Gruzií. "Museli jsme improvizovat, ale díky tomu jsme Turecko probádali daleko lépe. A o tom to cestování je. Když přijde nástraha, musí cestovatel najít způsob jak jet dál a nevzdat to," podotkl Havlíček.

Posádka podle něj potkala v Turecku mnoho skvělých lidí a v dobrém vzpomíná především na město Sinop a okolí. "Asi nejsilnější pro náš tým bylo, když nás tam odchytil Emre, spolumajitel rodinné restaurace. Rodina se nás ujala, poskytli nám parkoviště před restaurací," uvedl Havlíček a dodal: "Hlavně pro nás ale každý den uspořádali nějaký výlet. Jeli jsme se podívat do dalších rodin, k pekařům, do mešity." Havlíček poznamenal, že Sinop patří k nejméně "nakaženým" oblastem v Turecku, řada restrikcí kvůli koronaviru tam neplatí a výlety tak nedělali tajně. Podle jeho slov se expedici daří získat důvěru místních i díky potvrzení o zdravotních kontrolách, kterými v Turecku prošli.

Cesta jihem a východem země byla podle Havlíčka náročnější. "Kvůli arménským hranicím i silné epidemii nás odevšad vyháněli. Šli jsme po ulici, přišli tajní policisté a začali nás kontrolovat. Odvedli nás na policii a tam nás testovali. Večer jsme zaparkovali na parádním místě, přijeli vojáci a vyhnali nás z města s tím, že není bezpečné tam kempovat. Nebo nás vyhnali kvůli tomu, že jsme za městem," popsal cestovatel. "Když se to stalo popatnácté, tak už jsme propadali trudnomyslnosti."

Posádka nedávno řešila i opravu Tatry. Havlíček řekl, že od výjezdu z Česka se měnil zvuk auta, ale ani odborníci na Tatru to nebrali jako něco vážného. Pak však při kontrole objevili čtyři prasklé ventily. Zásilka nových z Česka by se nyní protáhla. "Oslovili jsme místní komunitu Čechů a Slováků, zda neviděli Tatru na vrakovišti. Tyto součástky jsou na autě od roku 1983 stejné. Někdo našel auto asi 200 kilometrů daleko. Pak nás ale Tatrovka informovala, že se díly a ventily vyrábějí i v Turecku. Ventily měli, ale fabrika byla zavřená, tak jsme se to snažili vykomunikovat," popsal. Nakonec je člověk, u kterého přespávali, odkázal na svého známého. "U něj byly stovky rozebraných motorů. Dotyčný vyndal z Tatry ventily, začal běhat po skříňkách a šuplíkách a nakonec všechny našel," řekl Havlíček s tím, že opravou zabránili horší závadě.

Posádka čeká na 22. květen, kdy se má otevřít hranice s Gruzií. "Fandí nám člověk, jehož kamarád je gruzínský ministr financí. Podle něj by se pro turisty měly hranice otevřít až 1. července. Snažíme se vyjednat výjimku," uvedl Havlíček. "Hranice s Íránem jsou otevřené. Bude náročnější je překročit. Nejspíše tam budeme čekat dva dny, otestují nás, vydezinfikují auto. Ale po zemi je reálné se do Íránu dostat," uzavřel cestovatel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 5. prosince 2020

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď