Díky teplu z parovodu porostou v Brně jedlé rostliny i v zimě

foto Studenti architektury budují v centru Brna malou "oázu" (na snímku z 24. ledna 2020), kde i v zimě poroste kerblík nebo mangold, a to díky zbytkovému teplu z parovodu. Nevelký záhon obklopený fólií a speciální dřevěnou konstrukcí stojí nad revizní šachtou parovodu naproti Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Příští týden jej studenti spolu s odborníky osejí. Rostliny tam přežijí i navzdory mrazivému zimnímu počasí.

Brno - Studenti architektury budují v centru Brna malou "oázu", kde i v zimě poroste kerblík nebo mangold, a to díky zbytkovému teplu z parovodu. Nevelký záhon obklopený fólií a speciální dřevěnou konstrukcí stojí nad revizní šachtou parovodu naproti Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Příští týden jej studenti spolu s odborníky osejí. Rostliny tam přežijí i navzdory mrazivému zimnímu počasí.

Fotogalerie

Zasazené rostliny budou směsí divokých a pěstovaných na zahrádce, všechny však mají být jedlé. "Z divokých se jedná například o velmi aromatickou rostlinu kerblík třebule nebo ptačinec prostřední, chutí připomínající kukuřici. Z těch pěstovaných na zahrádkách to bude například mangold bohatý na vitamín C a velmi oblíbený v jižních zemích místo špenátu," řekl ČTK vedoucí projektu Martin Kaftan.

Konstrukci tvoří dřevěná "kostka" s velkým květináčem a fólií, která květináč obklopuje. Autory díla jsou studenti Ústavu experimentální tvorby Fakulty architektury VUT z Kaftanova ateliéru.

Jejich úkolem bylo najít vhodný zdroj energie, který by umožnil vytvoření oázy, podobně jako je tomu v případě izolované vegetace v poušti. V návrzích pracovali s různými zdroji zbytkové energie. Výsledná oáza využívá nejen zbytkové teplo z brněnských podzemních parovodů, ale také biologicky odbouratelný odpad z gastronomických zařízení a z rostlin.

"Zatímco dřevěná konstrukce pracuje na principu tradičních tesařských spojů, na objektu jsou použity i moderní materiály ke zlepšení výkonu pomyslného skleníku. Fóliová membrána byla navržena pomocí principů tzv. parametrického navrhování, aby se podařilo dosáhnout co nejlepších technických i estetických výsledků," popsal Kaftan.

Studenti spolupracovali mimo jiné i s odborníky z Tepláren Brno, kteří jim poskytli konzultace a pomohli vytipovat nejlepší lokalitu. Teplota uvnitř oázy činí 22 stupňů. Květináč bude vybaven senzorem pro snímání teploty, který zajistí i automatické větrání. Objekt bude na místě tři měsíce. Po sklizni budou moci Brňané ochutnat pokrmy připravené z vypěstovaných rostlin.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je neděle 5. července 2020

Očekáváme v 1:00 21°C

Celá předpověď