Digitální továrna na MSV v Brně má vlastní 5G síť, ukazuje využití v průmyslu

foto Ilustrační foto - Na brněnském výstavišti pokračoval 5. října 2022 mezinárodní strojírenský veletrh MSV, mezinárodní slévárenský veletrh Fond-Ex, mezinárodní veletrh svařovací techniky Welding, mezinárodní veletrh technologií pro povrchové úpravy ProFintech, mezinárodní veletrh plastů, pryže a kompozitů Plastex. Končí 7. října. Na snímku kompaktní hydraulická osa na stánku Rexroth, patřící pod společnost Bosch.

Brno - Využití a výhody soukromé 5G sítě v průmyslových firmách ukazuje na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně expozice Digitální továrna 2.0 v pavilonu F. Síť umožňuje bezpečné a rychlé propojení jednotlivých strojů v automatizované výrobě s řídícím centrem i administrativou, řekl dnes ČTK na MSV Jaroslav Mráček ze společnosti T-Mobile, která 5G síť na veletrhu představuje.

"5G síť je obecně akcelerátorem celé digitalizace. Jednotlivé stroje jsou vybavené vlastními sim kartami a bez nutnosti připojení jakéhokoliv kabelu komunikují s centrem. Přenos dat je přitom rychlejší než u jakékoliv dosavadní technologie," uvedl Mráček.

Síť 5G nemá v podniku nahradit například bezdrátovou Wi-Fi síť, kterou využívají v kancelářích, má být spíš jejím doplňkem. "Pro průmyslové aplikace požívané v automatizované výrobě není Wi-Fi vhodná, protože není dostatečně stabilní. 5G síť zase není určena k tomu, aby se k ní kdokoliv připojil a hledal na internetu," dodal Mráček.

Průmyslová 5G síť slouží primárně k připojení strojů, její zabezpečení je vyšší než u jiné bezdrátové sítě, je uzavřená pouze pro připojení uvnitř podniku. Podle Mráčka je připravená i na technologii blockchain, tedy unikátního digitálního otisku u každého sledovaného dokumentu nebo součástky, zatím ale chybí aplikace k využití této technologie.

Vybudování podnikové 5G sítě trvá přibližně měsíc, vybavení se skládá z vysílačů a malé hardwarové části.Síť může fungovat i ve venkovních prostorech, lze na ni tak napojit i logistiku. Na vybudování a využívání sítě lze využít dotace na digitalizaci z fondů Evropské unie.

Mezinárodní strojírenský veletrh dnes na brněnském výstavišti končí. V osmi pavilonech vystavuje 1256 firem z 41 zemí. Veletrh je letos o jeden den kratší. Souběžně s letošním strojírenským veletrhem se jako každý sudý rok konají specializované veletrhy IMT, Plastex, Fond-ex, Welding a Profintech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď