Díaz umístil své dílo na výduch pražského tunelu Blanka

foto Na výduch pražského tunelu Blanka nedaleko Stromovky umístil své umělecké dílo česko-argentinský umělec Federico Díaz. Betonový tubus obložil 176 umělecky opracovanými díly, které vytvořil pomocí speciálního robota (na snímku).

Praha - Na výduch pražského tunelu Blanka nedaleko Stromovky umístil své umělecké dílo česko-argentinský umělec Federico Díaz. Betonový tubus obložil 176 umělecky opracovanými díly, které vytvořil pomocí speciálního robota firmy ABB. Všechny práce budou dokončeny koncem května. ČTK to za umělecké studio a firmu sdělil Radek Stavěl. Staveniště předalo Díazovu studiu hlavní město loni v srpnu. Úprava vyjde na zhruba 30 milionů korun. Díaz vystavoval mimo jiné v Londýně, Tokiu nebo Florencii.

Na výduch pražského tunelu Blanka nedaleko Stromovky umístil své umělecké dílo česko-argentinský umělec Federico Díaz. Betonový tubus obložil 176 umělecky opracovanými díly, které vytvořil pomocí speciálního robota. Betonový výduch pokrylo 176 umělecky opracovaných dílů o rozměrech 130 na 235 centimetrů, z nichž každý je unikátní. K jejich vytvoření použil zmíněné robotické rameno. "S roboty pracuji od roku 2008, ale pro reliéf na výdechu jsme vyvinuli novou techniku, která umožnila dílo tak velkého rozsahu," uvedl Díaz.

Jako součást osazení výduchu uměleckým dílem je rovněž obnova jeho okolí. Pro veřejnost tu vznikla na ploše asi 1000 metrů čtverečních rekreační zóna s cvičebními prvky a lavičkami o ploše.

Podoba výduchu se řešila dlouhodobě. V roce 2006, kdy začala stavba Blanky, byla Prahou 7 ustanovena pracovní skupina, která se jím zabývala. V soutěži zvítězil Díaz. Výtvarnou úpravu ale nakonec schválilo až minulé vedení magistrátu.

Mezi dalšími technickými stavbami, které se v Praze v minulosti dočkaly výtvarného zpracování, jsou například rozvodny elektrického proudu na Jižním Městě. Před několika lety je ozdobily velké graffiti s různými motivy. Vyzdoben graffiti obrazy je také podjezd pro tramvaje na Těšnově.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď