Děti ve filmech byly pro Elišku Balzerovou živou vodou

foto Ilustrační foto - Herečka Eliška Balzerová (na snímku z 21. září 2019).

Zlín - Pro herečku Elišku Balzerovou byly děti, se kterými natáčela, podle jejích slov živou vodou. Oceňovala jejich bezelstnost a neustálé otázky. Herečka dostane na dnešním závěrečném galavečeru zlínského filmového festivalu ocenění za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež.

"Ocenění mi dělá velikou radost. Jsem také ráda, že festival se koná, protože mnoho se jich nekonalo. Jsem šťastná, že zlínský nepřerušil tradici," řekla dnes Balzerová novinářům. Festival se letos koná 60. rokem.

Balzerová není podle svých slov typickým představitelem filmů pro děti. "Nikdy jsem nehrála princezny, nebyla jsem naivka. Zahrála jsem pár královen, ale velmi často, skoro ve všech filmech, jsem hrála s dětmi. Skoro ve všech filmech jsem je měla po boku," uvedla herečka.

Vzpomněla například film Městem chodí Mikuláš režiséra Karla Kachyni. "Když mi nabízel roli, bál se, že ji odmítnu, role se jmenovala Stará koza," uvedla herečka. Děti jí byly po boku ve známé komedii S tebou mě baví svět i v seriálu Nemocnice na kraji města. "Jsou naprosto bezelstní a pořád se ptají Proč? Já se pořád taky ptám," řekla Balzerová.

Herečka, která se narodila ve Vsetíně, ráda vzpomíná i na role ve filmech, které nejsou tak známé, například v televizním filmu Krásná paní ševcová, kde hrála s Vladimírem Menšíkem, historický film Břetislav a Jitka nebo film Paleta lásky o malíři Mánesovi, kde ztvárnila jeho múzu.

Současná filmová tvora pro děti Balzerové příliš blízká není. "Je to zrychlené, moc tomu nerozumím, co se dětem předkládá. Tvorba je nějaká jednoduchá, děti o ní nemusí přemýšlet, jen se tam něco hýbe," uvedla herečka, která ze svého mládí ráda vzpomíná na filmy o Vinnetouovi, okouzlil ji také Kazanův snímek Na východ od ráje.

Balzerovou by mělo čekat další natáčení. "Zatím o tom však nemůžu mluvit. Ale už jen z té nabídky se raduji," poznamenala herečka.

Balzerová je 24. držitelem Zlatého střevíčku za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež. Prvním byl v roce 1977 zlínský režisér hraných filmů pro děti a mládež Josef Pinkava. Loni ocenění převzal zpěvák Karel Gott.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 7:00 0°C

Celá předpověď