Děti ulice - Projekty z Laboratoře nápadů míří k realizaci

foto Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem.

Na konci února letošního roku proběhly v Ústí nad Labem a Ostravě Laboratoře nápadů, jako součást Projektu Lidé Lidem pořádaným organizací British Council. Laboratoří se aktivně zúčastnili mladí lidé, jejichž cílem bylo identifikovat společenské problémy těchto lokalit a navrhnout jejich možná řešení.

Účastníci ústecké Laboratoře se shodli, že mezi největší problémy města patří nedostatek smysluplného vyžití pro děti a mládež ve vyloučených lokalitách. Skupina účastníků poukazovala na malé děti, které se bezcílně toulají sídlištěm v Krásném Březně. Nikdo se jim nevěnuje, jsou hlučné, vulgární, perou se mezi sebou a ruší i děsí obyvatele sídliště, zejména rodiče či prarodiče s dětmi na venkovních hřištích.

Právě péče o tyto děti by mohla vést k celkovému zlepšení situace v lokalitě. Původní myšlenka byla směřovaná na jejich rodiče. Její podstatou bylo vytvoření prostoru pro jejich setkávání a vzdělávání, místa, kde by se mohli učit například vařit zdravá jídla, ale třeba i provádět opravy nábytku a spotřebičů. Cílem měla být podpora rodinného života a to, aby se rodiče dětem více věnovali a nenechali je bezprizorně trávit volný čas na ulicích.

Účastníci Laboratoře nakonec ale dospěli k závěru, že pokud budou pozornost, čas a péči věnovat dospívajícím ve věku než se stanou rodiči, projeví se to pozitivně i na následující generaci jejich dětí. Jejich myšlenku podpořila i Nadace Vodafone a momentálně společně pracují na projektu komunitního centra určeného primárně pro dospívající. V hezkém prostředí centra by měli dostat příležitost zjistit, že mohou žít jinak než na okraji společnosti, nemusí pobírat dávky nebo nelegálně pracovat. V centru by pro ně měly být připraveny vzdělávací programy, tréninky, poradci a dobrovolníci, kteří je nasměrují správným směrem.

Cestu k vybudování centra otevřely finanční prostředky z Operačního fondu zaměstnanost a v tuto chvíli hledají účastníci Laboratoře nápadů pod vedením Lenky Černé z Dobrovolnického centra v Ústí nad Labem vhodný pozemek k vybudování centra ve formě energeticky úsporného freedomku nebo nemovitost k rekonstrukci ideálně ve vlastnictví města.

Druhý z projektů s obdobnou tematikou pod vedením Ondřeje Thora pracuje s možností vytvořit komunitní centrum, které by bylo věnované sportovnímu vyžití dětí v Ústí. Vyměnit ulici za sportoviště je historií prověřený způsob, jak zlepšit budoucnost dětí z vyloučených lokalit.

Oběma projektům držíme palce v realizaci!

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď