Déšť zvedl hladiny řek v Česku, někde až na třetí stupeň

foto V několika obcích v Pardubickém kraji byl 29. června 2020 kvůli stoupajícím hladinám vodních toků po silných deštích vyhlášen třetí povodňový stupeň. Na snímku je rozlitý Anenský potok v Radimi u Luže.

Praha - Silný déšť dnes v části Česka opět zvedl hladiny potoků a řek. Nejvážnější situace byla na východě Čech, na Vysočině a v Olomouckém kraji. Nejvyššího povodňového stupně dosáhla například říčka Novohradka v Luži na Chrudimsku nebo Třebůvka na Svitavsku. Nebezpečí záplav podle odpoledního varování meteorologů nadále hrozí na Chrudimsku, Pardubicku, v okolí Moravské Třebové a v oblasti Nového Města na Moravě.

Vysoká voda dnes způsobila problémy obyvatelům dvou obcí na Pardubicku. V Dolních Ředicích zaplavil místní potok suterény níže položených budov. V nedaleké Dolní Rovni se pod vodou ocitly zahrady a dvory. Před vodou z říčky Lodrantky a zároveň stékající z okolních polí lidé chránili své domovy pomocí pytlů s pískem.

Během dne se v Pardubickém kraji zvedly hladiny i některých dalších toků. Na třetí stupeň vystoupila Novohradka v Luži a Třebůvka v Mezihoří a v Hraničkách na Svitavsku.

Video: Rozlitý Anenský potok v Radimi u Luže
29.06.2020, 19:30, autor: Vostárek Josef, zdroj: ČTK/Video

Také v sousedním Královéhradeckém kraji se vydatný déšť projevil vzestupem hladin některých toků. Na druhý povodňový stupeň se dostala Kněžná v Rychnově nad Kněžnou. Hasiči v kraji dnes v souvislosti s počasím zasahovali u asi 30 událostí. "Nejčastěji šlo o čerpání vody ze sklepů, odstranění spadlých stromů, monitoring vodních toků nebo rozvoz pytlů s pískem," řekla ČTK mluvčí hasičů Martina Götzová.

Tendenci vystoupit z břehů měly dnes i některé toky na Vysočině. Na druhý povodňový stupeň se po poledni dostala Sázava na Žďársku a Svratka v Dalečíně a v Borovnici. Dopoledne hasiči kvůli stoupající hladině Doubravy preventivě evakuovali dětský tábor v Libické Lhotce, která je místní částí Libice nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. Bylo tam asi 45 dětí, podle mluvčí hasičů jsou v pořádku.

Voda zaměstnala také hasiče v Olomouckém kraji. Museli například odčerpávat velkou lagunu, která vznikla v průmyslovém areálu v Července u Litovle. V Tučíně na Přerovsku zase hasiči čistili ucpaný odtok na retenční nádrži.

Na jihu Moravy dnes na druhý povodňový stupeň vystoupala Křetínka na Blanensku. Na první, tedy nejnižší stupeň se dostala Svratka v Brně-Poříčí a ve Veverské Bítýšce.

Na Chrudimsku, Pardubicku a v okolí Moravské Třebové na Svitavsku podle meteorologů stále hrozí extrémní nebezpečí záplav. Stejně vysoké riziko je nově na Vysočině v oblasti Nového Města na Moravě, hrozí tam rozlití Svratky v Borovnici. Vzhledem ke srážkám se podle meteorologů zvednou i hladiny řek, které odvodňují Jeseníky a Orlické hory.

Jihomoravský kraj

Křetínka na Blanensku dnes stoupla po deštích na druhý povodňový stupeň, který značí pohotovost. Na prvním stupni jsou i některé další toky v kraji. Vyplývá to z webů Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy.

Křetínka v Prostředním Poříčí dosáhla prvního stupně v 9:00, druhého asi o dvě hodiny později. Druhý stupeň se zde vyhlašuje při dosažení 90 centimetrů, v 17:40 byla hladina na 110 centimetrech s pozvolna stoupající tendencí.

Křetínka je od 14:00 na prvním povodňovém stupni i v Letovicích pod přehradou. Na prvním stupni je aktuálně (před 18:00) i Svitava v Letovicích, také Bělá na odtoku z boskovické přehrady.

Prvního povodňového stupně dosáhla také Svratka v Brně-Poříčí, a to ve 12:50, kdy hladina dosáhla 148 centimetrů, první povodňový stupeň platí od dosažení 120 centimetrů. V 17:40 byla na na 122 centimetrech, stav je setrvalý. Ve Veverské Bítýšce Svratka dosáhla prvního stupně v 13:30, o čtyři hodiny později byla hladina ve výšce 209 centimetrů a pozvolna stoupá.

V platnosti pro severnější části Jihomoravském kraje platí výstraha hydrometeorologického ústavu kvůli možným povodním, je platná do úterního dopoledne.

Jihočeský kraj

Malše a Polečnice v Jihočeském kraji překročily na některých místech první povodňový stupeň. Způsobil to silný déšť, který v noci na dnešek a v ranních hodinách region zasáhl. Postupně by dnes mělo přestat pršet a stav řek se následně vrátí do normálu, řekla ČTK Kateřina Štěrbová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

První povodňový stupeň překročila Malše v Kaplici, kde je nyní výška hladiny 126 centimetrů. Za posledních 24 hodin se tam zvedla o 80 centimetrů. Polečnice v Českém Krumlově ráno dosahovala 111 centimetrů. Brzy dopoledne stoupla hladina Malše i v Pořešíně, kde rovněž překonala první stupeň povodňové aktivity.

Podle Štěrbové by se už jinde v kraji neměly toky zvednout. Dodala, že nejvíce srážek na jihu Čech zaznamenali meteorologové v posledních hodinách v Novohradských horách, kde spadlo až 50 milimetrů vody.

Královéhradecký kraj

Hladiny horních úseků řek na Rychnovsku začaly dnes odpoledne zvolna klesat. Druhý stupeň povodňové aktivity po 18:00 při poklesu hladiny trval na řece Kněžná v Rychnově nad Kněžnou. Hladiny vzedmuly noční a dopolední deště. Na Rychnovsku voda z rozvodněného Štědrého potoka nadělala škody v Lupenicích a Tutlekách. Obě obce velká voda zasáhla již 18. června. V noci se očekává plochá kulminace na Orlici v Týništi nad Orlicí, a to těsně pod úrovní třetího povodňového stupně. Uvedl to vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

"Odpoledne pás oblačnosti se srážkami postoupil dále k východu a srážky na území ve správě Povodí Labe po 15:00 prakticky ustaly," uvedli vodohospodáři.

Po 18:00 ještě platil první povodňový stupeň na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří, kde hladina již klesala. Při setrvalé hladině byl první stupeň na Divoké Orlici v Kostelci nad Orlicí. Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí při prvním stupni po 18:00 zvolna stoupala, stejně jako Orlice v Týništi nad Orlicí.

Hasiči v kraji od rána kvůli počasí zasahovali u několika desítek událostí, především na Rychnovsku. "Nejčastěji šlo o čerpání vody ze sklepů, odstranění spadlých stromů, monitoring vodních toků nebo rozvoz pytlů s pískem," řekla ČTK mluvčí hasičů Martina Götzová. Vodu hasiči čerpali ze sklepů či garáží v Černíkovicích, Vamberku, Rychnově nad Kněžnou - Lipovce, Dlouhé Vsi, Rovni, Česticích, Lupenici, Kvasinách, Doudlebech nad Orlicí.

V noci v regionu napršelo do 45 až 50 litrů vody na metr čtvereční, pršelo i přes den. V Orlických horách a jejich podhůří za posledních 24 hodin napršelo až kolem 60 litrů vody na metr čtvereční. Po minulých deštích je území nasycené vodou.

Pardubický kraj

Hladiny vodních toků, které dnes po silných deštích dosáhly nejvyšší třetí povodňový stupeň, již kulminovaly. Zvolna klesá Novohradka v Luži na Chrudimsku i Lodrantka a Ředický potok na Pardubicku, stagnuje Třebůvka na dvou měřicích stanicích na Svitavsku. Na dalších řekách platí nižší stupně povodňové aktivity.

V Dolní Rovni dnes Lodrantka a voda z polí zalila velkou část obce. Zaplavené byly zahrady, sklepy a dvory, proti záplavám bylo rozmístěno několik tisíc pytlů s pískem. Voda natekla i do suterénu níže položených budov v Dolních Ředicích, zatopila i nově budované domy.

V místních částech Luže Bělá a Radim se vylil Anenský potok. Silnice musela být uzavřena, voda vyplavila některé sklepy, garáže a zahrady.

Druhý povodňový stupeň k 19:00 platil na Novohradce v Úhřeticích a Loučné v Cerekvici. Nejnižší stupeň bdělost vodohospodáři zaznamenali na Loučné v Dašicích a Litomyšli, Tiché Orlici v Lichkově, Chrudimce v Přemilově, Doubravě v Pařížově a Třebovce v Ústí nad Orlicí. Hladiny se většinou nezvyšují nebo jen mírně.

Olomoucký kraj

Vydatný déšť zvedá nadále v kraji na mnoha místech hladiny toků. Na některých místech hladiny podle meteorologů dosáhly druhého stupně, jde o tok Třebůvky, Oskavy a Oslavy. První povodňový stupeň překročila i řeka Morava v Raškově, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hasiči mají kvůli odstraňování následků v souvislosti s dešti na kontě sedm desítek výjezdů, řekl ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Vodu čerpají i v obcích, které nedávno těžce postihly bleskové záplavy.

Hasiči zasahují například v Moravičanech. "V Moravičanech v rámci preventivního opatření a očekávaného nárůstu vodní hladiny místní jednotka provedla výstavbu montované protipovodňové hráze," uvedl mluvčí hasičů. Čistí zde také přítok řeky Moravy, Třebůvku. "Hasiči zde provádějí při soutoku preventivní odstraňování větších klád a jiných nebezpečných předmětů. Voda v místě má do 20:00 stále narůstat, po toku na některých místech se přibližuje ke třetímu povodňovému stupni," doplnil Hošák.

Hasiči také čerpají vodu v místech, jako je Šumvald a jeho místní část Břevenec. Tamní obyvatelé tam vydatné srážky nesou už těžce, přívalové deště obec zasáhly před třemi týdny a lidé dodnes odklízejí jejich následky. Hasiči zasahují i na ostatních místech v Olomouckém kraji. "Na řece Romži, poblíž Ptení, hasiči pročišťovali naplaveniny na již zatopené dřevěné lávce, v terénu jsou stále desítky hasičů," dodal Hošák.

Během dne zaměstnala hasiče také velká laguna v průmyslovém areálu v Července, kterou odčerpávali plovoucími čerpadly. Vodu však čerpali i například v Želeči na Protějovsku či v Dlouhé Loučce na Olomoucku. V Nasobůrkách zase stavěli hráz z pytlů s pískem. V Tučíně na Přerovsku čistili ucpaný odtok na retenční nádrži, v Bohdíkově na Šumpersku museli odstranit spadlý strom z osobního auta. Od podvečera vjíždějí především do oblasti Uničovska a Šumperska.

Podle ČHMÚ dosáhla druhého povodňového stupně Třebůvka v Lošticích, Oslava v Dlouhé Loučce a Oskava v Uničově. Bdělost je vyhlášena na Moravské Sázavě v Lupěné a na Moravě v Raškově. Prvního povodňového stupně dosahuje i řada malých toků na Prostějovsku, například v Otaslavicích či Vrchlovicích.

Kraj Vysočina

Na Vysočině se po dnešním vydatném dešti hladina Svratky k večeru pohybovala kolem třetího povodňového stupně, který znamená ohrožení, v Borovnici a pak i v Dalečíně. Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, byl kolem 20:00 na Sázavě na Ždársku, na Želivce v obci Želiv a na Balince v Balinách. Dalších deset měřicích stanic na tocích v kraji bylo podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na prvním povodňovém stupni.

Hasiči na Vysočině dnes měli kvůli počasí kolem 50 výjezdů, největší počet na Havlíčkobrodsku, Pelhřimovsku a na Žďársku. Čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali stromy ze silnic, čistili kanalizace, dělali protipovodňové hráze. Dopoledne preventivě evakuovali dětský tábor u Libice nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. Bylo tam asi 45 dětí, podle mluvčí hasičů Petry Musilové byly v pořádku. Přechodné zázemí našli táborníci v obecní ubytovně a ve škole, podle starosty Václava Venhauera tam dnes přenocují.

Bdělost začala na Vysočině platit po 08:00, nejdříve na Svratce. Hladina řeky tam pak ještě stoupla. V Borovnici se po 18:00 střídavě pohybovala kolem třetího povodňového stupně, před 20:00 se na třetí stupeň dostala Svratka i v Dalečíně. Podle ČHMÚ hladiny některých toků vpodvečer ještě stoupaly.

První povodňový stupeň byl kolem 20:00 na Doubravě v Bílku a na řece na Sázavě v Pohledských Dvořácích, Chlístově a ve Světlé nad Sázavou. Bdělost platila také na Šlapance v Mírovce u Havlíčkova Brodu, na říčce Řečici a na Fryšávce v Jimramově. Na prvním povodňovém stupni se držela rovněž řeka Jihlava v Ptáčově a řeka Oslava na dvou měřicích stanicích na Žďársku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 21:00 22°C

Celá předpověď