Desky na hřbitově v Brně připomínají 3600 padlých rudoarmějců

foto Osmadvacet žulových desek s přibližně 3600 jmény padlých rudoarmějců lemuje od 10. července 2020 čestné pohřebiště II. světové války na Ústředním hřbitově v Brně. Je mezi nimi i 1715 nových jmen, jejichž totožnost byla donedávna neznámá. Desky se jmény nechalo vyrobit ruské velvyslanectví na náklady Ruské federace.

Brno - Osmadvacet žulových desek přibližně s 3600 jmény padlých rudoarmějců lemuje ode dneška čestné pohřebiště II. světové války na Ústředním hřbitově v Brně. Je mezi nimi i 1715 nových jmen, jejichž totožnost byla donedávna neznámá. Na pietním aktu při odhalení desek to řekl generální konzul Ruské federace v Brně Alexandr Kalačev.

Fotogalerie

"Předpokládám, že bude následovat řada podobných obřadů, protože pátrání po dalších jménech vojáků Rudé armády, kteří přišli o život při osvobozování Brna a celé Moravy, ještě pokračují," řekl ČTK Kalačev.

Zároveň ocenil spolupráci brněnského magistrátu a českých historiků s ruskými badateli, kteří po jménech padlých rudoarmějců pátrají. Žulové desky se jmény dalo vyrobit ruské velvyslanectví na náklady Ruské federace.

Pietního aktu se zúčastnil i náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). "Jsem velmi vděčný za aktivitu lidí, kteří pátrají po jménech dalších padlých. Být pohřbený bez jména na neznámém místě je, jakoby se na vás zapomnělo," řekl v projevu Hladík.

Na čestném pohřebišti II. světové války jsou pohřbeni nejen padlí vojáci Rudé armády, ale i vojáci českoslovenští a rumunští, kteří se na osvobození Brna podíleli. Na Ústředním hřbitově města Brna je přibližně 80.000 hrobových míst a svou rozlohou 56 hektarů je plošně největším hřbitovem České republiky. Nedávno na něm vznikla tematická stezka připomínající umělce 19. a 20. století, kteří jsou na něm pohřbeni.

Kvůli novým deskám přípomínajícím rudoarmějce nebylo na místě instalováno žádné dodatečné bezpečnostní zařízení. "Projevy vandalismu na podobných pietních místech jsou podle nás spíše výjimkou. Věříme, že vedení města Brna i správa pohřebiště dohlédnou na to, aby památník nikdo nepoškodil," uvedl Kalačev.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je čtvrtek 3. prosince 2020

Očekáváme v 23:00 -3°C

Celá předpověď