Desítky věřících se sešly v Brně pod Petrovem při žehnání ratolestí

foto Žehnání ratolestí v Denisových sadech pod Petrovem zahájilo obřady Květné neděle v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla, 2. dubna 2023.

Brno - Desítky věřících se dnes sešly na Květnou neděli v Brně v Denisových sadech na začátku svatého týdne. Brněnský biskup Pavel Konzbul požehnal narašeným větvičkám, které symbolizují palmové ratolesti. Ty věřící rozprostřeli před příjezdem Ježíše Krista do Jeruzaléma. Krátký obřad provázelo typické aprílové počasí, takže dav lidí při přeháňce zakrývaly deštníky. Za zpěvu liturgických veršů se lidé odebrali do katedrály na Petrově na mši, které se zúčastnil jak současný biskup Konzbul, tak jeho předchůdce Vojtěch Cikrle.

Lidé si přinášeli svoje ratolesti, někteří je rozdávali. Obvykle se v českých podmínkách, kde je obtížné sehnat palmovou větev, využívají vrbové větvičky, které jsou v tuto dobu již narašené. Květná neděle připomíná Ježíšův příjezd do Jeruzaléma. Svatým týdnem pro křesťany vyvrcholí Velikonoce, při němž si připomínají ukřižování Ježíše a nakonec na Boží hod velikonoční, jenž připadá na neděli, oslavují Ježíšovo zmrtvýchvstání.

Žehnání ratolestí v Denisových sadech pod Petrovem zahájilo obřady Květné neděle v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla, 2. dubna 2023. 
Na snímku ministrant rozdávává věřícím ratolest.

V Brně Velikonoce připomínají od pátku trhy na náměstí Svobody, na nichž je umístěno téměř 40 stánků s řemeslným a velikonočním zbožím. Na pódiu je na každý den naplánovaný program, při němž vystupují zejména folklorní soubory a cimbálové muziky.

Katedrála na Petrově dnes není také jen místem žehnání ratolestí a následné mše. Večer v ní začíná Velikonoční festival duchovní hudby koncertem s názvem Ať mé srdce shoří. Pokračuje pak do 16. dubna v brněnských svatostáncích pod taktovkou pořádající Filharmonie Brno.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď