Desítky lidí si připomněly 30 let od zahájení provozu Rock Café

foto Speciálním narozeninovým okénkem oslavil 11. ledna 2021 tým Rock Café 30 let od oficiálního otevření klubu na Národní třídě v centru Prahy. Návštěvníci a kolemjdoucí mají možnost zanechat klubu vzkaz přímo na místě, a to ve formě psané nebo mluvené.

Praha - Desítky lidí si dnes u otevřeného speciálního narozeninového okénka na Národní třídě v Praze připomněly 30 let od zahájení provozu klubu Rock Café. Během oslav se odpoledne za pult postavili majitelé nebo bývalí i současní produkční, kteří kromě piva připravovali třeba horkou čokoládu nebo kávu. S sebou si návštěvníci mohli v kelímku s víčkem odnést domů i svařené víno.

Fotogalerie

"Potkávají se tady lidé, kteří se znají. Prohodí pár slov. V rámci možností dodržujeme platná protipandemická opatření, je to takhle jedna z mála možností, jak oslavit založení klubu," řekl ČTK produkční manažer Šimon Blaschko. Mezi přítomnými byli návštěvníci i bývalí pracovníci klubu i členové kapel Imodium, Jelen nebo SPS. Přestože někteří neměli roušky a nedodržovali bezpečnou vzdálenost, projíždějící příslušníci městské policie neshledali důvod k zásahu.

Kromě okénka chystá Rock Café také rozhovory s lidmi, kteří klubem během 30 let prošli a zanechali v něm svou stopu. Vše se postupně také objeví na sociálních sítích klubu. Za běžného provozu se v Rock Café měsíčně konají přibližně dvě desítky koncertů, 12 divadelních představení a několik debat. Klub je nyní vzhledem k protipandemickým opatřením uzavřený. "Původně jsme doufali v otevření na jaře, ale skepse je čím dále tím větší," podotkl Blaschko.

Klub nyní organizuje pravidelná výdejní okénka s charitativním zaměřením. "Když nás na podzim podruhé zavřeli, začali jsme dělat 'srdcařská okénka', kdy jsme oslovili umělce a lidi z veřejného života jako Noru Fridrichovou, Tomáše Etzlera nebo generála Petra Pavla, kteří se na jeden večer stali výčepními v našem okénku. Z toho, co se vybere, dáváme 30 procent na charitu. Na nejbližší akci by se na konci týdne v okénku měli objevit Robert Záruba a Jaromír Bosák," dodal Blaschko.

Rock Café několik let působí v opravených a odhlučněných prostorách. Obyvatelé z domu si v minulosti stěžovali na hluk a Praha 1 klubu zakázala pořádat koncerty. Provozovatelé se začali obávat o osud podniku. Domnívali se, že jde pouze o záminku, jak Rock Café uzavřít a prostory, které patří městské části, převést na jiné podnikatele. Proti rozhodnutí se zvedla vlna nevole, konala se i demonstrace. V roce 2009 se na jeho podporu na Národní třídě sešlo několik tisíc fanoušků. Praha 1 společně s magistrátem poté slíbily zaplatit nové odhlučnění. Klub byl opět otevřen až po obecních volbách v roce 2011 a nástupu nového vedení radnice. Závěrečné hlukové měření ukázalo, že je vše v pořádku.

Rozkvět pražských hudebních klubů se datuje začátkem let a končí policejním uzavřením klubu Bunkr 21. ledna 1997. Tomuto období se před lety věnovala v Popmuseu v klubu Kaštan výstava U nás ve sklepě s podtitulem Pražské hudební kluby, bary a knajpy devadesátých let.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď