Desítky lidí protestovaly před čínským velvyslanectvím v Praze

foto Několik desítek lidí demonstrovalo 4. června 2020 před čínským velvyslanectvím v Praze, součástí protestu byla inscenace odsuzující Komunistickou stranu Číny. Demonstrace připomněla 31. výročí masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Akci uspořádal spolek Lidská práva bez hranic.

Praha - Několik desítek lidí dnes demonstrovalo před čínským velvyslanectvím v Praze, součástí protestu byla inscenace odsuzující Komunistickou stranu Číny. Demonstrace připomněla 31. výročí masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Akci uspořádal spolek Lidská práva bez hranic.

Před velvyslanectví v Pellého ulici dnes dorazilo asi 50 lidí, včetně cizinců. Většina z nich si přinesla transparenty. Na nich stálo například Stop mučení, K čertu s KS (Komunistickou stranou) Číny, Ať v Číně zavládne nebeský klid, ale také COVID-19 či Stop odběrům orgánů vězňům svědomí. Některé transparenty také vyjadřovali podporu Hongkongu a příznivcům hnutí Falun Gong, kteří si pravidelně stěžují na pronásledování Pekingem.

Krátce po půl desáté začala před velvyslanectvím inscenace odsuzující Komunistickou stranu Číny. Herečka Andrea Černá zastupovala poškozené čínskými komunisty - zabité na náměstí Nebeského klidu, ale i oběti hladomoru vyvolaného politikou Velkého skoku na přelomu 50. a 60. let. Jako další zločiny pak uvedla útlak Ujgurů v provincii Sin-ťiang, perzekvování hnutí Falun Gong či zatajování údajů ohledně epidemie covid-19.

David Steigerwald v roli obhájce komunistů Černé oponoval. Soudkyně Klára Cibulková byla při vynášení verdiktu nad komunistickou stranou odvedena do karantény, aby o ní "bylo postaráno". Steigerwald však nakonec prodělal nečekanou proměnu a otočil se ke komunistické straně zády.

Brutální zásah čínské armády proti demonstrujícím studentům na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) si podle odhadů vyžádal stovky až tisíce lidských životů. V noci ze 3. na 4. června 1989 ukončil několik týdnů protestů, během nichž statisíce lidí manifestacemi i hladovkami volali po demokratizaci země. Přeživší demonstranti byli vystaveni represím, zatčeny byly tisíce lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď