Desetidukát se prodal za 10,26 milionu korun, aukce vynesla přes 100 milionů

foto Dražba historických mincí při aukci Aurea Numismatika nazvaná 100 rarit. Za 6,66 milionu včetně přirážky se prodal desetidukát Ferdinand II. z počátku 17. století vyvolávaný za milion korun.

Praha - Desetidukát z pražské mincovny za vlády Fridricha Falckého z počátku 17. století se dnes v aukci v Praze prodal za více než deset milionů korun. ČTK to za pořádající společnost Aurea Numismatika řekl Roman Veselý. Vyvolávací cena mince byla dva miliony korun, na sále se prodala za 8,55 milionu korun a včetně přirážky 20 procent za ni kupec zaplatí 10,26 milionu korun. Dnešní aukce vynesla celkem přes sto milionů korun.

Fotogalerie

Dukát se vydražil v první části dnešní aukce, která nesla podtitul 100 rarit. Celkově se na ní prodaly mince za 65,23 milionu korun. Další aukce stejné společnosti dnes nabídla mince, medaile a vyznamenání z celého světa od antických dob přes středověké ražby až do současnosti. V ní se prodaly předměty za 37,775 milionu korun. Ve třetí aukci se dražily bankovky, prodalo se jich za 7,77 milionu korun. "Dosažené nadprůměrně vysoké ceny za kvalitní sběratelské mince, medaile, bankovky a vyznamenání potvrzují zvýšený zájem nejen sběratelů, ale i investorů. Celkově můžeme sobotní aukční den označit jako velmi úspěšný s celkovou tržbou přesahující 100 milionů korun," uvedl Veselý.

Vzácná pražská ražba nejdráže prodaného desetidukátu podle katalogu nese na líci obraz stojícího krále ve zbroji mezi českým a falckým znakem, na rubu je dělený pětidílný znak v kruhovém poli. Produkce pražské mincovny za vlády Fridricha Falckého byla podle odborníků nominálově nejpestřejší z českých mincoven. Ražba ve jménu krále započala v Praze až v roce 1620, na rozdíl od Kutné Hory.

Za 6,66 milionu včetně přirážky se prodal desetidukát Ferdinand II. z počátku 17. století vyvolávaný za milion korun. Za 2,76 milionu našla kupce medaile vycházející k miléniu sv. Václava, které připadalo na rok 1929, vyvolávala se dnes za 1,5 milionu korun.

Za 2,04 milionu korun se prodal dukát z pražské mincovny vyrobený za panování Ferdinanda I. Produkce je s přestávkami doložena přibližně mezi lety 1530 a 1547. Protože v letech 1547 až 1557 byla činnost pražské mincovny přerušena, znovu byly raženy až po obnovení činnosti a to jen v omezeném množství v letech 1561 a 1562. Nedatované pražské dukáty Ferdinanda I. ražené v prvních letech jeho vlády jsou velice vzácné a do této kategorie patří i tento vydražený exemplář.

Z bankovek se dnes dobře prodávaly první československé bankovky z roku 1919 navržené Alfonsem Muchou, pětisetkoruna a dvacetikoruna se prodaly po 192.000 korunách nebo provizorní vydání 100 Kč pro Slovenský stát z roku 1939, tato bankovka se prodala za 360.000 korun.

Nejdražšími mincemi vydraženými na českých aukcích jsou od loňska svatováclavský pětidukát z roku 1937, prodaný v přepočtu za 27 milionů korun (bez aukční přirážky asi 23 milionů korun) a desetidukát Ferdinanda III. vyražený v Kremnici v roce 1642 s vyvolávací cenou prodaný za 30 milionů korun včetně aukční přirážky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď