Dermatoložka: Krém s UV faktorem 15 je minimum

foto Prof. Jana Hercogová

V České republice ročně zemře až 200 lidí na maligní melanom. Podle lékařů včasná diagnostika znamená lepší prognózu pro pacienta. Na otázky čtenářů serveru ČeskéNoviny.cz ohledně prevence melanomu odpovídala dermatoložka Jana Hercogová, která je koordinátorkou a odbornou garantkou projektu Evropského dne melanomu v ČR. Opalování je podle ní nezdravá móda a jako ochranu před slunečními paprsky doporučuje krém minimálně s UV faktorem 15.

Bořek: Dobrý den, jak se mám vyzbat ve značení opalovacích krémů? Připadá mi, že každý výrobce má jinou stupnici faktorů...
Odpověď: Opalovací krém má číslo SPF (to znamená výši ochrany před UVB) a dále uvedení, zda chrání před UVA zářením. Hledejte takový, který má nejméně SPF 15 (pokud máte normální barvu pleti), pokud pojedete např. k moři, tak SPF 30 a současně UVA ochranu.

Ivana, Praha 3: Dobrý den, komu mohu jít ukázat podibně vypadající "pihu"? Praktickému lékaři nebo mohu jít rovnou do nemocnice na kožní...?
Odpověď: Jděte rovnou ke kožnímu lékaři, doporučení není třeba.

Honza: Nedávno se mi při holení nechtěně podařilo strhnout i malou pihu na obličeji - krvácelo to, ale pak se zahojila, teď tam mám takovou tmavší skvrnu, která ale nebolí. Mám se radši nechat vyšetřit, nebo stačí až kdyby se to samo nějak ozvalo?
Odpověď: Lépe je nechat se vyšetřit kožním lékařem.

Klára z Prahy: Jak rozpoznám, že mateřské znaménko je nebezpečné?
Odpověď: Má nepravidelné okraje, nestejnoměrnou barvu, je asymetrické, má průměr větší než 7 mm a mění se (to ale nemusí být).

Vendula: Když vy sama jedete na dovolenou někam k moři, odoláte pokušení "plácnout se" na sluníčko?
Odpověď: Neodolám, ale jen na chvíli a ne přes poledne.

Barbie: Může se melanom objevit na rtu a může mít vliv na jeho vznik časté používání rtěnky?
Odpověď: Může být kdekoli, rtěnka na vznik nemá vliv (ale myslím, že na rtu to bude spíše hemangiom, tj. nádor z cév, který je nezhoubný) - zajděte ke kožnímu lékaři.

sestřička Betty: Vyskytují se melanomy častěji u mužů nebo u žen? Jaká je nejrizikovější skupina potenciálních pacientů?
Odpověď: Obě pohlaví jsou postižena podobně, záleží na věkové kategorii, nejvíce jsou ohroženi muži nad 50 let.

vlasta: je rakovina kuze dedicna?
Odpověď: Rakovina kůže se častěji vyskytuje u osob, které mají příbuzné s touto nemocí.

Verona: Můžete mi prosím vysvětlit, co je to pigmentová néva a jak to souvisí se vznikem nádoru?
Odpověď: Pigmentový névus je vlastně nezhoubný nádor, který se může změnit ve zhoubný = melanom, děje se tak max. ve 30% těch névů, které označujeme jako tzv. dysplastické, tj. nepravidelné, netypické.

Petra Nováková: Dobrý den, na noze (nártu) se mi objevily asi před měsícem malé červené tečky, vypadají jako drobné pihy, myslíte, že to může být nebezpečné? Nijak mě nebolí ani nesvědí, jen tam najednou prostě jsou, je to normální?
Odpověď: Malé červené tečky nebudou nebezpečné, lepší je ale vždy poradit se s kožním lékařem, pokud to bude trvat delší dobu a nezmizí to (např. další měsíc).

Hanka: Když se mi objeví melanom, na co se mám připravit - jaké jsou možnosti léčby?
Odpověď: Léčba melanomu je chirurgická, na kompletním odstranění nádoru záleží další prognóza pacienta - pokud se odstraní i melanom včas, tj. v počátku, kdy je max. do 1 mm tenký, až 97% nemocných se chirurgickým odstraněním uzdraví. V dalších stadiích se používají ovbvykle léky posilující imunitu.

Berruška: Jsou černoši geneticky lépe chráněni před rakovinou kůže než běloši?
Odpověď: Ano, jsou, prakticky melanomy nemají.

Markéta: Co je větší riziko - solárium nebo slunce?
Odpověď: V obou případech jde o ultrafialové záření, riziko vzhledem k možnosti vzniku rakoviny kůže je stejné - záleží na tom, jak často se mu vystavujeme.

Zvědavec Jarda: Proč se zvíře, třeba prase, neopálí jako člověk?
Odpověď: Má srst, která je chrání.

turbosolar Jane: Co říkáte na častou praxi chodit v zimě do solárka a v létě se pak opalovat s tím, že solárkový "základ" mě ochrání před spálením?
Odpověď: Nedoporučuji to, je to zbytečné a z dlouhodobého pohledu škodlivé. Pokud vůbec, potom max. párkrát před odjezdem k moři (např. 5x).

Klaus: Myslíte si, že celosvětově rostoucí počet zhoubných kožních nádorů může nějak souviset s globálním oteplováním?
Odpověď: Hlavně to souvisí se změněným životním stylem a "nezdravou módou" mít tmavou pleť. Lidé jezdí k moři i v zimě, chodí v zimě do solárií a v létě jsou často na slunci.

Jitka: Jsou pihy a znaménka, ze kterých rostou chloupky, více nebezpečná než ostatní?
Odpověď: Bez vyšetření to nelze říci, ale obvykle je to naopak, ty, které jsou vyvýšené a vyrůstá z nich chloupek, nebezpečné nebývají.

mexicky dolar velikosti kakaove skvrny: mam chodit na preventivni vysetreni a jak casto???
Odpověď: Určitě je třeba jít ke kožnímu lékaři alespoň jednou, ten potom určí, zda a jak často jsou třeba kontroly.

Lucinka: A ještě jaký faktor byste doporučila pro naše zeměpisné poměry? Děkuji.
Odpověď: Celoročně min. 15 pro fototyp 2-3 (většina lidí v ČR), při pobytu na slunci 30 a více, opakovaně nanášet každé 2-3 hodiny na nekryté části těla.

Lucinka: Je pravda, že od určitého uv faktoru jsou opalovací krémy stejně (ne)účinné? Někde jsem četla, že všechny tzv. sunblocky jsou jen reklamní trik, máte o tom nějaké poznatky?
Odpověď: Není to trik, jen stupeň ochrany je velmi podobný např. u SPF nad 30, SPF 50 atd. (rozdíl v pohlcení UVB paprsků je např. 90% a 95%). Z praktického hlediska jsou všechny ty, které mají označení SPF 30 + velmi účinné a hodí se i pro děti a ty, kteří mají světlou pleť a vyžadují nejvyšší ochranu.

dívka pihovatá: Dobrý den, nemáte nějakou spolehlivou radu, jak předejít pihám - s jarním sluníčkem mi naskáčou po celém obličeji a vyblednou zase až na podzim... a nic na ně nezabírá :(
Odpověď: Jediná rada je neopalovat se a používat ochranné protiopalovací krémy, v zimě lze pihy vybělit.

Karolina J.: Muze se rakovina kuze projevovat jen svedenim na urcitem miste bez zjevneho duvodu, tj. bez jakehokoli zarudnuti nebo pigmentace kuze?
Odpověď: Nemůže, není to potom rakovina kůže.

Táňa: Dobrý den, mohu za Vámi přijít do Lymfocentra bez doporučení praktického lékaře? Děkuji
Odpověď: Můžete, ale musíte se předem objednat. Děkuji za všechny dotazy, Jana Hercogová.Více informací o Evropského dni melanomu v ČR najdete na stránkách www.melanoma.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 7:00 -2°C

Celá předpověď