Deník N: Zemřel vynálezce pexesa Zdeněk Princ

foto Ve středu 25. září 2019 zemřel vynálezce populární hry pexeso Zdeněk Princ. O úmrtí pětaosmdesátiletého výtvarníka včera informoval web Deník N s odvoláním na jeho syna. Karetní hra procvičující paměť a soustředění vznikla v Československu v polovině 60. letech. Nápad na hru dostal Princ v době, kdy pracoval jako mozaikář v pražské katedrále svatého Víta. První sadu navrhl v roce 1965 pro nakladatelství ČTK Pressfoto. Název hry vzešel z počátečních slabik tehdy populární televizní soutěže Pekelně se soustřeď, jejímž principem bylo odhalování dvojic podnikových značek. První bylo pexeso indiánské vydané v nákladu 10.000 kusů. Záhy mezi dětmi kolovalo pexeso dopravní a také pohádkové tvořené nejpopulárnějšími postavičkami z Večerníčků. V současnosti existuje nepřeberné množství druhů této hry. Jejím prostřednictvím se prezentují různé organizace a firmy jimi propagují své výrobky. Na snímku z 27. září 2019 je ukázka pexes z produkce nakladatelství ČTK Pressfoto.

Praha - Ve středu zemřel vynálezce populární hry pexeso Zdeněk Princ. O úmrtí pětaosmdesátiletého výtvarníka dnes informoval web Deník N s odvoláním na jeho syna. Karetní hra procvičující paměť a soustředění vznikla v Československu v polovině 60. letech.

Fotogalerie

Nápad na hru dostal Princ v době, kdy pracoval jako mozaikář v pražské katedrále svatého Víta. První sadu navrhl v roce 1965 pro nakladatelství ČTK Pressfoto. Název hry vzešel z počátečních slabik tehdy populární televizní soutěže Pekelně se soustřeď, jejímž principem bylo odhalování dvojic podnikových značek.

První bylo pexeso indiánské vydané v nákladu 10.000 kusů. Záhy mezi dětmi kolovalo pexeso dopravní a také pohádkové tvořené nejpopulárnějšími postavičkami z Večerníčků. V současnosti existuje nepřeberné množství druhů této hry. Jejím prostřednictvím se prezentují různé organizace a firmy jimi propagují své výrobky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 15. července 2020

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď