Deník N: Policie obvinila dva lidi v souvislosti se schvalováním ruské agrese

foto Ilustrační foto - Následky ruského bombardování Kyjeva. 

Praha - Policie obvinila dva lidi v souvislosti se schvalováním ruské invaze na Ukrajinu. Informoval o tom dnes Deník N. První podle serveru vyhrožoval, že zapálí školu s ukrajinskými uprchlíky v Čelákovicích, druhý údajně namaloval symbol ruské agrese na zeď domu v Terezíně, v němž nyní uprchlíci žijí. Policie prověřuje dalších asi 30 případů, dostala zhruba čtyři stovky podnětů, doplnil web.

"Z celkového počtu zhruba čtyř stovek podaných podnětů zahájila Policie ČR úkony trestního řízení v 27 případech s tím, že vrchní sazba trestu odnětí svobody je až na tři léta," řekl Deníku N mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý uvedl, že už byli kvůli trestným činům souvisejícím s ruskou invazí obviněni celkem tři lidé, kteří jsou podezřelí z popírání, schvalování a ospravedlňování genocidy, z projevů sympatií hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka či z výtržnictví proti skupině obyvatel a proti jednotlivci.

Už minulý týden policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili člověka za veřejný souhlas s invazí, připomněl Deník N.

Policie se podle Malého zabývá i případy, kdy někdo projevuje nenávist vůči Rusům žijícím v Česku. Ve fázi prověřování je podle něj nyní sedm takových případů. "Jde o případy zničení pomníků rudoarmějců na několika místech v republice. Jeden z pachatelů také poškodil v reakci na ruský konflikt odstavené vozidlo Lada Niva jen proto, že je ruské provenience," uvedl Malý.

Veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska, mohou být za současných okolností posuzována jako trestný čin. Na konci února na to upozornil nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Pokud by někdo veřejně, tedy například na demonstracích, ale i na internetu vyjadřoval souhlas s invazí Ruska na Ukrajinu, podporoval ji nebo vyjadřoval podporu čelným představitelům Ruska, mohl by se za určitých podmínek dopustit schvalování trestného činu, případně trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Za taková provinění hrozí podle zákona trest vězení v prvním případě až na rok, v druhém případě na šest měsíců až tři roky vězení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď