Deník N: Osm ministerstev žádá přednostní očkování klíčových úředníků

foto Očkování proti koronaviru - ilustrační foto.

Praha - Osm ze 14 českých ministerstev využilo podle webu Deník N nabídku Ústředního krizového štábu (ÚKŠ), a zaslalo seznam klíčových zaměstnanců, kteří by měli dostat přednostní očkování proti covidu-19. Nepostradatelní pracovníci resortů by měli vakcínu dostat v dubnu a květnu, řekl serveru předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Vybraní pracovníci ministerstev se při přednostním očkování zařadí mezi seniory starší 65 let, nezdravotnický personál nemocnic nebo učitele.

S výzvou k nahlášení nepostradatelných úředníků oslovil ÚKŠ v březnu všechna ministerstva. "V současné době byl zahájen proces přípravy očkování kritických zaměstnanců subjektů nezbytných pro zajištění fungování České republiky, přičemž mezi tyto subjekty jsou také zařazena ministerstva a jiné ústřední správní úřady a jejich kritičtí zaměstnanci,“ napsal štáb všem resortům, uvádí Deník N.

Podle jihočeského hejtmana a šéfa Asociace krajů Kuby mají být klíčoví zaměstnanci resortů očkováni v dubnu a květnu. "Bude ale záležet na tom, v jakém počtu do Česka dorazí slíbené dávky vakcín," řekl Kuba Deníku N.

Ministerstva měla klíčové úředníky rozdělit do dvou kategorií. V první, prioritnější skupině jsou zařazeni "zvláště kritičtí zaměstnanci", ve druhé "velmi těžko nahraditelní" zaměstnanci.

Do obou skupin se zařadili úředníci ministerstva vnitra a obrany, uvádí Deník N. "Celkem bylo ve všech kategoriích v resortu obrany (ministerstvo a hlavně armáda) k očkování identifikováno cca 14 tisíc osob/funkcí," sdělil serveru mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Ministerstvo práce a sociálních věcí na seznam zařadilo své pracovníky z oblasti sociální péče. Přednostní očkování žádá pro své klíčové zaměstnance také resort průmyslu a obchodu. Stejně tak své úředníky na seznam zařadila ministerstva zdravotnictví, spravedlnosti, zemědělství a ministerstvo pro místní rozvoj, zjistil Deník N.

Naopak šest resortů žádné své zaměstnance k přednostnímu očkování nenahlásilo, protože podle nich nesplňují podmínky pracovníků kritické infrastruktury. Přednost při očkování pro své pracovníky nežádá ministerstvo dopravy, financí, kultury, zahraničních věcí, životního prostředí a školství.

Očkování proti covidu-19 v Česku začalo 27. prosince. Přednostně dostávají vakcínu senioři, zdravotníci, učitelé, vybraní členové integrovaného záchranného systému, pracovníci kritické infrastruktury a chronicky nemocní s vybranými diagnózami.

Dosud zdravotníci v Česku aplikovali přes dva miliony dávek některé ze tří očkovacích látek. Obě potřebné dávky dostalo zatím přibližně 718.800 lidí. Rychlejšímu očkování brání nedostatek vakcín.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 7:00 14°C

Celá předpověď