Deník N: MF předložilo návrh rozpočtu na rok 2024 s deficitem 235 miliard

foto Ilustrační foto - Ministr financí Zbyněk Stanjura.

Praha - Ministerstvo financí předložilo vládě návrh státního rozpočtu na rok 2024, plánuje hospodařit se schodkem 235 miliard korun. Dnes to napsal Deník N. Dokument je ale pouze technicko-administrativním výpočtem, který je nutný kvůli dodržení zákona, nikoliv politickým rozhodnutím vlády, reagoval premiér Petr Fiala (ODS). Politická jednání o podobě rozpočtu na příští rok teprve povedeme, řekl premiér novinářům během dnešního summitu Evropského politického společenství (EPC) v moldavském Kišiněvě.

Podle rozpočtových pravidel musí vláda projednat první návrh rozpočtu do 20. června. Ve veřejné knihovně připravovaných vládních materiálů dokument zatím zveřejněn nebyl. Pro letošní rok je schválený schodek 295 miliard korun, někteří ekonomové ale předpokládají, že bude vyšší.

Podle Deníku N navrhovaný rozpočet počítá se snížením celkového objemu prostředků na platy ve státní správě o čtyři procenta. O pět procent by se měly snížit stupnice platových tarifů ve veřejném sektoru. Snížit by se měla i podpora výzkumu, vývoje a inovací nebo vybrané dotace. Server uvedl, že valorizace platby zdravotním pojišťovnám za státní pojištěnce by se měla odložit na rok 2025. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale dnes prohlásil, že automatická valorizace plateb za státní pojištěnce se nebude v příštím roce odkládat ani měnit.

Materiál ministerstva financí počítá s dalším snižováním rozpočtového schodku v následujících letech. V roce 2025 by měl deficit klesnout na 200 miliard korun, o rok později na 175 miliard korun.

Loni skončil státní rozpočet ve schodku 360,4 miliardy korun, byl to třetí nejhorší výsledek hospodaření státu po letech 2021 a 2020. Na letošek počítá schválený rozpočet s deficitem 295 miliard korun, část ekonomů i opozice ale předpokládají, že výsledek hospodaření bude horší. V květnu se schodek státního rozpočtu prohloubil na 271,4 miliardy korun.

Vláda minulý měsíc představila balíček ke konsolidaci veřejných financí, který by měl vést ke snížení rozpočtového schodku. Navrhovaná opatření by příští rok měla deficit zmenšit o 94,1 miliardy, v roce 2025 o dalších 53,4 miliardy korun. Opačným směrem ale působí některé nově schválené výdaje, například zákon o minimálních výdajích na obranu. Úsporný balíček nyní prochází připomínkovým řízením, vláda by ho chtěla začít projednávat ve Sněmovně na přelomu června a července.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď