Deník N: ČEZ se stal součástí uskupení OIL, aby mohl pojistit své uhelné zdroje

foto Sídlo společnosti ČEZ v Praze - ilustrační foto.

Praha - Energetická společnost ČEZ se stala součástí uskupení OIL (Oil Insurance Limited), které založily firmy s ropným nebo uhelným byznysem, aby se dostaly k pojištění. Pojišťovny, které doposud uhelné elektrárny finančně kryly, se od těchto paliv hromadně odklánějí. Firmy s takovým byznysem proto zakládají účelové pojišťovací ústavy, které své služby nabízejí jednotlivým členům. Napsal to dnes Deník N, kterému to potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. ČEZ má v Česku šest uhelných elektráren a provozuje také uhelnou teplárnu Trmice.

"Ano, u této organizace máme zajištěna naše uhelná aktiva v České republice," uvedl Kříž. Potvrdil tak informace z webu OIL. ČEZ se podle Deníku N musel na klasické pojišťovny přestat spoléhat od února, protože mu vypršely předchozí smlouvy, které měl například u Vienna Insurance Group, Generali nebo Allianz.

"Jde o to, že společnosti, které mohou mít problém sehnat pojištění kvůli svému rizikovému profilu nebo rizikovému profilu činností, vytvořily vzájemné pojišťovny, tedy každá z nich platí a z těchto peněz vytváří fond pojištění pro své členy. Právě proto, že je běžné pojišťovny nepojistí," popsal Lindsay Keenan, koordinátor organizace Insure Our Future, která poukazuje na pojišťování fosilních zdrojů. Bez pojištění energetické společnosti nedosáhnou na financování, což může komplikovat investice, píše Deník N.

Součástí OIL jsou významné energetické korporace, z Evropy to je například francouzská EDF, chemička BASF nebo ropné koncerny MOL, OMV a Repsol. Nejvíc členů má uskupení v USA, kde je členem například Chevron. Organizace má k letošku 65 členů a pojišťuje aktiva v hodnotě přes tři biliony dolarů (zhruba 70 bilionů Kč). OIL sídlí na Bermudských ostrovech.

Peníze ze zisku OIL se vracejí jeho členům. Loni měla OIL z pojišťovacích služeb zisk 266 milionů dolarů, celkový zisk se zahrnutím investic vystoupal na 667,5 milionu dolarů. Z této částky zajišťovna svým členům vyplatila na dividendách 350 milionů dolarů, uvedl Deník N. Upozornil také, že válka na Ukrajině a obavy z nedostatečných energetických zdrojů mění debatu o fosilních palivech a pomáhají uhelné zdroje držet v chodu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď