Demontované billboardy nakonec ve sběrných surovinách nekončí

foto Do Střediska správy a údržby dálnic v Bernarticích na Benešovsku (na snímku z 10. listopadu) začali silničáři přivážet první odstraněné nepovolené billboardy a konstrukce umístěné podél dálnice D1.

Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přehodnotilo postup při odstraňování billboardů podél silnic a dálnic. Přestože státní organizace původně tvrdila, že pozůstatky odklizených poutačů majitelům vydávat nebude, nyní je po odmontování skladuje ve prostorách jednotlivých silničních správ. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Jednotlivé poutače se navíc snaží zaměstnanci odmontovat šetrně, tak aby na těchto zařízeních nevznikly zbytečně škody.

Do Střediska správy a údržby dálnic v Bernarticích na Benešovsku (na snímku z 10. listopadu) začali silničáři přivážet první odstraněné nepovolené billboardy a konstrukce umístěné podél dálnice D1. Silničáři odstraňují reklamní poutače z ochranného pásma silnic a dálnic na základě novely zákona o silničním provozu. Zatím vydalo ministerstvo dopravy majitelům na pět desítek výzev k odstranění reklamních zařízení, tyto poutače do současnosti odstraňovali právě zaměstnanci ŘSD.

Podle Rýdla si zatím majitelé reklamních ploch žádný z demontovaných poutačů nevyzvedli. Skutečnost, že reklamní poutače ale začali silničáři odstraňovat, nicméně přiměla provozovatele, aby prostřednictvím Svazu provozovatelů venkovní reklamy ministerstvu vzkázali, že při odstraňování poutačů budou raději spolupracovat. Původně totiž většina majitelů odmontovat billboardy odmítla, společnost Czech Outdoor pak své reklamní plochy přelepila českou vlajku v domnění, že se tím jejich odstranění vyhnou.

Zatím se zástupci ministerstva a provozovatelů sešli poprvé, konkrétní výsledky ale schůzka nepřinesla. Další setkání je pak plánováno na příští týden.

Do Střediska správy a údržby dálnic v Bernarticích na Benešovsku (na snímku z 10. listopadu) začali silničáři přivážet první odstraněné nepovolené billboardy a konstrukce umístěné podél dálnice D1. Novela zákona o pozemních komunikacích nařizuje majitelům odstranit reklamy, které jsou blíž než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Silničáři v září napočítali kolem dálnic a silnic první třídy téměř 7000 reklamních zařízení, z toho asi 3000 jich odporovalo zákonu.

Zatímco na dálnicích má povinnost odstraňovat nepovolené poutače ŘSD, na silnicích první třídy je to podle ministerstva dopravy věc krajů a jejich organizací. Nařízení o odstranění billboardů, motivované zvýšením bezpečnosti silničního provozu, se netýká zastavěných území, kde je ale reklamních ploch nejvíc. Celkem se odhaduje, že je v Česku na 25.000 reklamních poutačů.

Reklamní zařízení podle zákona o pozemních komunikacích může zobrazovat nejen klasickou reklamu, tedy sdělení s cílem dosažení zisku, ale může šířit i nekomerční informace, třeba kulturní, politické nebo vzdělávací.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď