Demonstranti osvobodili Saakašviliho z policejního automobilu

foto Ukrajinská tajná policie v Kyjevě zatýká bývalého gruzínského prezidenta a oděského gubernátora Michaila Saakašviliho.

Kyjev - Bývalého gruzínského prezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho, který se ze spojence stal odpůrcem šéfa ukrajinského státu Petra Porošenka, dnes v Kyjevě zatkli agenti tajné služby a obvinili z příprav státního převratu ve spolupráci se zločineckou organizací. Exprezidentovi přívrženci v počtu několika stovek lidí však vlastními těly a barikádami přehradili ulice a nakonec vytáhli Saakašviliho z vozu, ve kterém jej tajná služba SBU převážela k výslechu.

Ukrajinská tajná policie v Kyjevě zatýká bývalého gruzínského prezidenta a oděského gubernátora Michaila Saakašviliho.

"Vyzývám vás k pokojným demonstracím za odstranění (ukrajinského prezidenta Petra) Porošenka, neměli byste se bát ničeho," prohlásil politik po svém osvobození. "Vyzývám všechny, aby se vydali před parlament a požadovali prezidentovo odstoupení," volal exprezident s ukrajinskou vlajkou kolem krku a v doprovodu davu cestou k sídlu sněmovny.

Během potyček s bezpečnostními složkami utrpělo zranění několik osob, včetně policistů. Nejméně pět lidí bylo zadrženo. Protestující na policisty házeli dýmovnice a petardy, policie použila slzný plyn.

Saakašvili se na Ukrajině coby výrazný odpůrce Kremlu a ruské politiky začal politicky angažovat na Porošenkovu žádost v roce 2015, vztahy obou politiků však následně ochladly. Porošenka, který patří k nejbohatším ukrajinským oligarchům, Saakašvili viní z váhavého potírání korupce a klientelismu. Spor vyvrcholil letos v létě, kdy Saakašvilimu, který tou dobou pobýval v zahraničí, Porošenko odebral ukrajinské občanství, které mu dříve udělil. Gruzínský exprezident se ale v září za pomoci svých stoupenců na Ukrajinu vrátil. V neděli na jeho popud za odvolání Porošenka demonstrovalo několik tisíc lidí.

Gruzie, kam bylo z Ukrajiny mezitím vyhoštěno několik Saakašviliho spolupracovníků, dříve žádala Kyjev o vydání exprezidenta kvůli stíhání za údajné zneužití moci.

Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko dnes nicméně uvedl, že Kyjev se Saakašviliho vydat nechystá. "Co bude dál (se Saakašvilim)? V současné době nezvažujeme deportaci nebo vydání. Nyní půjde o výslech osoby, která je podezřelá ze spáchání obzvláště závažného trestného činu," prohlásil.

Kyjevská prokuratura mezitím začala stíhat poslance, bránící Saakašviliho zadržení, jejich jména však neuvedla.

Podle Saakašviliho advokáta Pavla Bogomazova čelí jeho klient podezření z "napomáhání svržení státního zřízení". Politik během zatýkání ve svém kyjevském bytu podle očitých svědků utekl na střechu a vyhrožoval, že skočí. Křičel také, že "Porošenko je zloděj a zrádce", než jej agenti zadrželi.

Vyšetřování SBU se podle agentury Unian týká financování protivládních mítinků, které Saakašvili na Ukrajině organizoval. Exprezident podle Lucenka získal půl milionu dolarů (zhruba 11 milionů korun) na uchopení moci na Ukrajině od podnikatele, který se nyní ukrývá v Rusku a který patří k okolí svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Ten ze země uprchl v roce 2014 po krvavých protestech v Kyjevě a ukrajinská justice ho viní z vlastizrady. Saakašvili tato narčení odmítl.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov se mezitím nechal slyšet, že situaci kolem Saakašviliho může vyřešit jedině soud. Saakašvili by se podle něj měl podřídit požadavkům zákona, tedy čelit obviněním, "a ne provokovat krveprolití".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď